ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

април 2020

До 10 ти јуни учениците нема да се вратат во училишните клупи

До крајот на учебната година, наставата во основно и во средно образование учениците ќе ја следат онлајн. Ова значи дека учениците до 10 јуни нема да се вратат во училишните клупи. Ова, го изјави министерот за образование и наука, Арбер…

За прилепските ученици 100 таблети од тетовското семејство Дестани

 Во Општина Прилеп денеска пристигна донацијата од 100 таблет компјутери, кое тетовското семејство Дестани преку компанијата „Еколог“, ги донира за учениците од социјално загрозените семејства.  Целта на донацијата е…

Тунел за дезинфекција, донација за прилепската болницата

Тунел за дезинфекција денеска се најде пред влезот на Општата болница “Борка Талевски“ . Миле Талевски  со неговото семејство , (инаку, во опшественото-политчко живеење ги има функциите на Претседател на Советот на Општина Прилеп и актуелен…

Општина Прилеп: осуммина излекувани и три нови случаи од корона вирусот

Денеска, четврток, 30 ти април, во Општина Прилеп се евидентирани 3 нови случаи на новозаболени од КОВИД-19, а 8 пациенти се излекувани од оваа заразна болест; На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“…

Да му помогнеме на бебето Марија кое штом ќе заспие не диши

Девет месечно бебе, Марија Јорданоска е со ретка диjaгноза – Cиндpoм на центpaлна апнеа при спиење. Кога е будна, Марија е сосем нopмално бeбeнцe, но штом заспие, не диши. Затоа и е потребен pecпираторот. Taa 6 месечен прecтојува на…

Иницијативата #sportistiprotivKorona успешна. Аплауз за спортистите

Спортисти и спортските клубови кои беа дел од иницијативата #sportistiprotivKorona , со кои беа собрани парични средства од спортисти и клубови, за потребте на здравствените институции кои се борат против коронавирустот, и за храна и…

Нови 4 позитивни на Ковид 19 во Прилеп, се зголемува бројот на излекувани

Денеска се евидентирани нови 4 позитивни случаи на Ковид 19 од Општина Прилеп, информираше меѓу другото градоначалникот Илија Јованоски по редовната седница на Општинскиот кризен штаб. Вкупната бројка изнесува 147 лица. Се зголемува бројот…

Казна за 25 прилепчани поради непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Прилеп  поведе постапка за вкупно 25 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. За обвинетите за одделни…

Уката за медиумска писменост вроди со плод

Со цел да се зајакнат знаeњата кај младите за медиумската писменост, 10-ина млади луѓе од трите општини: Прилеп, Кривогаштани и Долнени учествуваа во проектот Дебатно против „медиска“ неписменост, кој го спроведе граѓанската организација…

Излекуван најстариот пацент од коронавриусот, 85 годишна прилепчанка

Излечен  е (а можеби е и  најстариот пациент во земјава), заболен од КОВИД 19 , 85 годишната Елена Макалоска од Прилеп. Таа денска беше испратена на куќна нега од здравствените работници од  инфективното одделени при Општата Болница „Борка…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: