ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

март 2022

20 години “Матадор 2002 ”најсовремен салон за автоделови во Македонија

Значаен јубилеј  бележи  најреномираниот салон за продажба на авто делови “Матадор 2002 ” - Прилеп, 20 години постоење на пазарот за Авто делови . Тоа значи 20 години активна и професионална работа,20 години градње на доверба, 20 години…

ШАХ: ШЕСТМИНА МАКЕДОНЦИ СЕ БОРАТ СО ЕВРОПСКАТА ЕЛИТА

Во Брежице, Словенија, се одржува Европското поединечно шаховско првенство, на кое меѓу 317 учесници од 40 држави се шестмина претставници на Македонија. Тоа се: ВМ Кирил Георгиев, ФМ Емил Ристески, Филип Михов, ФМ Роберт Велески, Антон…

Дали и како ќе се регулираат новите медиуми (социјалните мрежи) на македонскиот пазар?

Посетата на претседателот Пендаровски како гостин на конференцијата на тема „Дигитализација“ организирана од Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје денеска беше во фокусот на новинарите во Прилеп. Ова особено што темата за…

Пендаровски: Пописот беше со сите нишани!

Претседателот на државата Стево Пендаровски во Прилеп по обраќањето на конференција на тема „Дигитализација”, во организација на Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, одговараше на новинарски прашања за актуелни теми. Во…

Пендаровски во Прилеп на конференцијата за „Дигитализација„ оствари и средба со градоначалникот

Претседателот Стево Пендаровски ја посети Општина Прилеп и оствари средба со градоначалникот Борче Јовчески. Целта на посетата бепе конференцијата на тема „Дигитализација“,  во организација на амбасадата на Француската Република и…

За две децении за 10% се намалил бројот на жители во Прилеп

Според пописот најголема општина во Македонија е Куманово со 98.104 жители, а најмала Зрновци со 2.086 жители. Битола е на второто место со 85 164, зад неа е Тетово со 84 770 жители, а во скопската општина Аеродром се регистрирани 77, 735;…

Попоски: Ова е „новиот“ кадар на градоначалникот Борче Јовчески ?!

Во изјава за јавноста, без присуство на новинарите, денеска Филип Попоски, порт паролот на ОО на СДСМ Прилеп ги посочува, како што вели старо - новите кадри од градоначалникот на Прилеп Борче Јовчески и при тоа обвинува за непотизам. Ја…

ФУДБАЛ -ТРЕТА ЛИГА ЈУГ: „НАЈЖЕШКО“ ВО ВЕЛЕС И ВО ЦРНИЛИШТЕ

Попладнево е 8. коло од Третата фудбалска лига – Југ, каде има неколку интересни дуели. Пред се, во фокусот е дербито во Велес помеѓу лидерот на табелата Превалец и второпласираниот неготински Вардар. Двата тима се единствените досега без…

ПОПИС 2021: Прилеп „падна“ под 70 илјади жители, а Скопје „порасна“

Државниот завод за статистика ги објави официјалните резултати од пописот кој што беше спроведен во септември 2021 година. Според официјалните резултати општина Прилеп бележи намалување на резидентното население, споредбено со двата пописи…

МОРА ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ – Моќен видео запис за македонскиот Супермен (ВИДЕО + ФОТО )

Не победи за изборот за Евровизија но Виктор Апостоловски направи моќен видео запис за неговиот Супермен. Суперменска , разиграна , певлива и хитовски настроена музичка композиција која сите генерации секако дека ја потпевнуваат. Супер…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе