ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јуни 2023

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем! (46)

Пишува Зоран Момироски „ПИВОФЕСТ 2023“ НЕМА ДА ИМА!!! СЕ ОДЛОЖУВА ЗА СЛЕДНАТА ГОДИНА!!! ОВА Е ОФИЦИЈАЛНОТО СООПШТЕНИЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНОТ ФЕСТИВАЛ НА ПИВОТО И СКАРАТА. НЕЗНАМ КОЈ И СО КОЈ УМ ОЧЕКУВАШЕ ДЕКА ОВАА ЗНАЧАЈНА И ЈУБИЛЕЈНА…

Почна реконструкцијата на улицата „Леце Котески“

Втор ден екипа на изведувачот на градежните работи за реконструкција на влезната улица „Леце Котески“ го гребе асфалтот од почетокот на улицата после железничката пруга, кај Витаминка, кон излезот на Прилеп. Инвестиција е преку 48…

Вечерва Сенароден собир на МПЦ-ОА против предлог-законите за матична евиденција и за родова…

Поглаварите на МП-ОА, ИВЗ, КЦ, ЕМЦ и на ЕЗ во своето вчерашно соопштение, поттикнати од најавата за донесување на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост, изразија загриженост за иднината и безбедноста на верниците, а…

Општината вели се “ОДЛОЖУВА“ организаторот вели се „ОТКАЖУВА“ Пивофест 2023?!

Од Здружението Интернационален фестивал за пиво и скара „Пиво фест 2003“ од Прилеп соопштија дека овогодинешното издание се одлага за следната година, кога фестивалот ќе се одржува на нова локација, концепт и содржина на програмата. Тие …

Над 300 учесници на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски„

Над 300 негувачи на изворниот народен македонски мелос ќе земат учество на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски„ кој (утре и в сабота ) на 30 јуни и на 1 јули ќе се одржува во Прилеп и на Рудина, Долнени, во родното…

(ВИДЕО) Агро совети за спас на реколтата тутун и градинарски култури

Благата зима, отсуството на снег, а потоа врнежливата пролет со прекумерна количина на вода и влага во почвата, без доволно сончеви денови, предизвикаа низа штетни последици во земјоделството. Инфекции кај растенијата, појава на штетни…

Денеска муслиманските верници го прославуваат големиот празник Курбан Бајрам

Денес муслиманските верници го прославуваат големиот празник Курбан Бајрам. Овој празник е познат како празник на жртвата, бидејќи тогаш се принесува животно како жртва за доброто на верата и за корист на луѓето. Курбан Бајрам е празник…

„Комуналците“ се пофалија со чистењето на Градската река

Чистење на Градската река од мостот кај населбата Димо Наредникот, до железничкиот мост. "Канализирано е речното корито на долниот дел од реката, каде на дел од реката има камено корито и водата од Градската река веќе го има својот…

Ни ал, ни абер од старт на реконструкција на улицата „Леце Котески“

Освен потпишување на договорот за почеток на градежните работи на улицата „Леце Котески“ до денеска, 27 ми јуни, нема ниту најава за почеток од какви било градежни зафати на влезот од Прилеп од кај Крушево. Ни после 18 денови, багерот не е…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: