ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Една година од услугата „Помош и нега во домот“ во општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени

Здружението  Центар за развој и едукација, Прилеп одбележа една година од воведувањето на новата услуга „Помош и нега во домот“ на територијата на општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени. На настанот присуствуваа градоначалниците од трите…

Протест за да се прекине ископот на мермер за потребите на Бехтел и Енка кај Оревоец (ВИДЕО)

Во непосредна близина на пунктот кај Оревоец каде се врши транспорт на мермер за тампон за изградба на патиштата  во изведба на конзорциумот Бехтел и Енка и денеска од 8 часот нов протест на прилепчани, жители на Оревоец и сопственици на…

За Пелагонија попладневно УХМР најавува нестабилност и пороен дожд

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а попладне наместа врнежите ќе бидат пообилни (над 15 l/m2), локално поројни, проследени со појава на грмежи, најавија од УХМР. Во Прилеп максималната температура измерена во 14 часот…

Од денеска поевтинија бензинот, дизел горивото и мазутот

За 1,50 денари од денеска е намалена цената на безнинот за литар, а за половина денар поевтини дизел горивото и нафтата за домаќинствата. Се намали и цената на мазутот. Ова се новите цени на горивата: Моторен бензин         Еуросупер БС…

ДИК усвои 4 приговори за избирачки места во Крушево, Охрид и во Желино за парламентарните избори

Државната изборна комисија (ДИК) вчера на јавна седница усвои вкупно четири приговори, односно го поништи гласањето на четири избирачки места за парламентарните избори кои се одржаа на 8 мај. ДИК прифати приговор на коалицијата „Вреди“…

Авто Контрол Станица за технички преглед одбележува 10 години од постоењето

Една декада од формирањето одбележува денес Авто Контрол Станица за технички преглед Прилеп.  Од сон, од идеја, воден од љубовта кон автомобилизмот Љупчо Перканоски заедно со својата сопруга Даниела пред 10 години започнаа да ја градат…

Вредни и успешни-прво место за хорот при ООУ „Гоце Делчев“ Прилеп на државниот натпревар

Со 95 бодови ученичкиот хор при ООУ “Гоце Делчев” Прилеп го освои првото место на Државниот натпревар на хорови и оркестри, кој се одржа во ООУ “Песталоци” во Скопје.  Хорот го предводеше предметниот наставник Љупчо Мирчески. За тоа како…

Вторник, 14 ти мај боево гаѓање на стрелиштето Леково

На  ден 14.05.2024 г во време од 08.30 до 15.00 часот на стрелиштето „Леково“ ќе се реализира боево  гаѓање, информираат од Центарот за управување со кризи. „На  ден 14.05.2024 г во време од 08.30 до 15.00 часот на стрелиштето “Леково“ ке…

Билјана Тинтоска на 14 ти мај го промовира најновиот роман „Симфонија“

На 14 мај во 19 ч. во холот на СОУ,, Ѓорче Петров" Прилеп ќе се одржи промоција на новиот роман ,,Симфонија" на прилепската писателка Билјана Тинтоска. Промотор е Габриела Стојаноска Станоеска, рецензент Жанета Видеска. Модератор на…

Македонскиот петти оф роуд во Крушево е во тек

Македонскиот трофеј 4х4 започна во Крушево за љубителите на спортот со висок адреналин. Учествуваат 18 учесници од Балканот и Европа, како и клубот Off- Road Prilep Macedonia. Трките започнаа синоќа, а ќе завршат в недела кога ќе бидат…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: