ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јуни 2019

Спој на музиката и природата – Концерт на Pirka АВХ на Маркови кули. Ќе се гледа само на…

Уште едно изненадување на Јавен простор. Имено, денеска, (30.06.2019)   во Прилеп,  Пирка.AВХ  го најави својот, 7ми live-stream евент,  заедно со македонскиот бенд „The Local Blue“. Станува збор за  концерт кој ќе биде достапен за…

50 + 10 денари за паркинг на Пиво фест во Прилеп

„На глава, па наопачки“ така почна расправата по  5-та точка на дневен ред на Советот на Општина Прилеп. Зошто?!  Па, вчера, организаторите на Пиво фестот 2019, на прес , пред новинартие, јавно кажаа дека „50 ден. ќе биде цената за…

Црквата „Света Петка“ од Прилеп ја поддржува иницијативата „Сојуз за живот“

Во Скопје утре ќе се одржат два протеста „Парада на гордоста“ и „Сојуз за живот“, зад кои што иницијативи се направи поларизација на граѓаните. До  редакцијата на Радио Пела стигна соопштение од црковниот одбор на „Света Петка“ од Прилеп во…

Центарот на Прилеп заробен во пајажина од кабли

Наш редовен слушател денеска ни испрати галерија од фотографии за тоа на какви препреки наидуваат граѓаните со кабли и разни жици кои што неконтролирано висат во централното градско подрачје. Високите температури прават и дополнителен…

Одбележана 98 годишнината од убиството на Ѓорче Петров

Денеска се навршија 98 години од убиството на идеологот на македонската револуционерна борба, Ѓорче Петров. По тој повод, пред споменикот на Ѓорче во центарот на градот, цвеќе положија градоначалникот Илија Јованоски, претставници на…

Миле Талевски повторно ја доби довербата на членството

Миле Талевски е староновоиот избран претседател на ОО на СДСМ - Прилеп, на конкурс, кој го објави партијата на почетокот на јуни , за избор на нови раководства во 78 општинки органзицаии, зашто кон крајот на мај,  претседателот на СДСМ ,   …

Цеца на Пивофест во Прилеп ! Градот подготвен за Пиво фест забава

Најголемиот фестивал на отворено во земјава “Пиво фест” оваа година ќе се одржува од 18 до 21 јули во центарот на градот,под мотото „Наздравје! За добра мисла!“ . Годинава, фестивалот ,велат организаторите че понуди  поголема понуда на…

Богата програма за Фестивалот „Пеце Атанасовски“

На 5 и на 6 јули во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи јубилејното, 45-то издание на Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. И оваа година планирани се низа активности: работилница, семинар, симпозиум на теми…

Најстариот Институт за тутун на Балканот, интересен за рускиот амбасадор во Македонија (ГАЛЕРИЈА)

Една од најстарите научни институции во Македонија Научен Институт за тутун Прилеп, и секако прв Институт за тутун на Балканот, денеска беше за прв пат посетен од еден руски амбасадор во Македонија. Повод за посетата на Н.Е Сергеј Баздникин…

Двајца прилепски млади ракометари ги промениа дресовите од матичниот клуб

Талентираниот и млад прилепски ракометар Давор Шокоски, (21) ,синот на некогашниот ракометар на Тутунски комбинат, Боро Шокоски и прилeпското момче, Димитар Димитриоски (21), синот на Оливер Димитриоски, тренерот на Металург, ги промениа…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе