ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

октомври 2019

Свечена програма на Општина Прилеп посветена на празникот на градот 3 Ноември

Општина Прилеп ја објави празничната програма, посветена на 3 Ноември – Денот на ослободувањето на градот, која ќе се реализира од 1-ви до 3 ноември. Свеченостите почнуваат ,утре, 1 ноември, попладне, со свечено одбележување на 40…

Филмот „Врба“ прилепчани ќе го гледаат понеделник

Прилепската премиера на филмот „ Врба“  ќе биде прикажана во  понеделник (4.11. 2019) и  вторник (5.11.2019) од 19,оо ч. во големата сала на ЦК„Марко Цепенков“ Филмот на режисерот Милчо Манчевски „ Врба“ прилепската публика овие два дена…

Кому му пречи,кој тоа го ништи опшественото добро?!

Вака, денеска беше затекнат еден од двата  летниковци кои, неодамна во рамки на проектот „Маркови Кули –заштита и делување“, беа поставени на две локации на локалитетот Маркови кули. Во ноќните часови, некој едноставно кршел и…

Кој се се добитници на Општинската, “3- то Ноемвриска“ награда?!

Спортскиот работник Ѓорѓи Гешоски, добитник на општинската награда за животно дело „3.Ноември“ Покрај наградата за животно дело, Комисијата додели и 5 плакети и 9 дипломи. Добитници на третоноемвриски дипломи се Злате Шуплиноски, за…

Крушево вечерва будно за пожарите

Неколкуте жаришта на пожарот се локализирани и состојбата е стабилна. Манастирот е безбеден и вечерва ТППЕ Крушево будно ќе ја следи состојбата. Благодарност за ажурноста на институциите и придонесот на сите волонтери, се вели во пораката…

Седница на Совет – повисоки плати за комуналците, за помошниот персонал во старски дом, нови…

Советниците  на Советот на Општина Прилеп на денешната 33 седница  го усвоија Извештајот за извршување на општинскиот буџет за третиот квартал од 2019 година и едногласно ја изгласаа  Одлуката со која фекалната канализација со системот за…

Отчет на градоначалникот Илија Јованоски за реализирани и тековни проекти

На прес конференција, денеска, градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, се осврна на завршените проекти и оние чија реализација треба да финишира до крајот на оваа и почетокот на идната година. Изградени 24 улици, во должина од…

(Видео) Три дена беснее шумскиот пожар во крушевско

Градоначалникот на Крушево, Томе Христоски и денеска информира дека пожарот кој зафати голема тревна  површина околу манастирот ,,Св. Преображение“, поради ветерот е се’ уште активен. Како што може да се види, во гасењето денеска повторно…

Посета и дружба со старите лица на учениците од ООУ „Гоце Делчев“

Вака, беше денеска во домот на стари лица „Киро Крстески Платник“, веслео и распеано.Учениците петтоодделенци, во група од 70 тина  од ООУ „Гоце Делечев“- Прилеп ,  ги посетија и се дружеа со  старите лица , штетници од домот за стари…

Македонка во Грција, го развиори македонското знаме како првак во планинската трка на Меторите

Талија Петреска од ОК „Златоврв“ го освои првото место на планинската трка во Грција “Meteora Trail Run 2019“ која се органзира по шести пат и на којаучествуваа над 500 натпреварувачи од различни земји од светот …

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: