ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јуни 2020

Богоески: Гинеколошкото одделение во Општата болница во Прилеп продолжува да функционира

Во гинеколошко – акушерското одделение при Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп 7 медицински лица се позитивни на Ковид 19. Информацијата ја потврди Центарот за јавно здравје, а денеска за состојбата и за тоа како и дали ќе функционира…

Прилеп: 4 нови случаи позитивни на корона, едно лице почина

Во општина Прилеп денеска има 4 нови случаи на коронавирус, а на Инфективното одделение во болницата „Борка Талески“, почина 82 годишен маж, информираат од Центарот за јавно здравје – Прилеп. Бројот на активни случаи изнесува 36, од кои…

Подарок за децата – Кирил Самарџиоски не е повеќе мнозински акционер во Прилепска пиварница

Врз основа на договор за дар, Кирил Самарџиоски им ги даде на акционерите Сашко Самарџиоски и Панде Самарџиоска своите 25.00 обични акции или по 12.500 акции на секое од неговите деца. Со дарот, сега, Сашко Самарџиоски и Панде Самарџиоска…

Јанески: Водата од Пречистителната станица во градската река, во континуитет е технички исправна…

„Целосно неточни и паушални се информациите поврзани со функционирањето на Пречистителната станица“, посочи денеска на прес конференција Емил Јанески, директор на Јавното комунално претпријатие Водовод и Канализација Прилеп. Според Јанески…

Концертите се враќаат на сцена, одобрени протоколите

Музичките концерти и настани се враќаат на сцената ова лето, по речиси 4 месечна пауза.   Министерот здравство Венко Филипче, денеска рече дека Комисијата за заразни болести го прифатила предлогот на Здружението на музичари и на преставници…

Зголемен бројот на новозаразени во прилепско

Во изминатото деноноќие, според информацијата од  Центарот за јавно здравје – Прилеп во општина Прилеп има 5 нови случаи на коронавирус, а двајца новозаболени се регистрирани и во населеното место Црнилиште, општина Долнени. Од заразната…

Проданоски: Наместо пречистувач, станицата стана загадувач ?!

Од ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп денеска на прес конференција ја информираа јавноста за како што наведуваат од таму, негрижа за општествениот имот од страна на власта и функционерите на СДСМ. Станува збор за пречистителната станица, за која што…

Талевски: На ред е прочистување на правосудството од корумпираните судии и обвинители

Кандидатот за пратеник од редовите на СДСМ во ИЕ 4 Миле Талевски преку видео обраќање денеска се осврна на неколку поенти од изборната програма на партијата кои се однесуваат на судството, правосудството, администрацијата и владеење на…

Иселениците од Балканот во Турција помагаат за справување со корона кризата

Известува Мартин Николовски, студент по новинарство во Турција Општината Синџан од Анкара зеде учество во проектот „Заштити се од пандемијата“ кој што го реализира Фондацијата за економски истражувања и социјална помош на иселениците од…

Помалку тестирани, повеќе заразени, во Прилеп нови 5 случаи позитивни на корона

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се дури 176 нови случаи на корона вирус, информираат од Министерството за здравство. И овој биланс покажува дека најголем број се во Скопје и тоа 61, додека во Прилеп се…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: