ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јули 2020

Струјата поскапува, евтината тарифа останува

Цената на струјата за домаќинствата ќе се зголеми за 7,42 отсто и ќе чини околу 5,9 денари за еден киловат скапа тарифа, која досега чинеше 5,54 денари за киловат час, а евтината тарифа останува непроменета 2,9 денари за час, потврди…

Одбележувањето на двата историски Илиндена под посебни услови

Без масовни собири, културно-уметнички програми и со здравствени протоколи за заштита од КОВИД-19, утврдени од Комисијата за заразни болести и усвоени од Владата, ќе се одбележат Денот на Републиката 2 Август, во чест на двата историски…

Прилеп: Одбележан Денот на сеќавањата во чест на паднатите руски војници во Првата светска војна

По повод Денот на сеќавањата, 1 ви Август, на Рускиот крст во Германските гробишта денеска беа положени цвеќиња, а претставници на Македонската православна црква одржаа панихида. Традиционалната церемонија се одржува во пресрет на 1…

Прилеп, петок, 31 јули, нема новозаразени од Ковид 19, а еден од општина Долнени

Од Центарот за јавно здравје информираат дека во изминатото деноноќие во општина Прилеп нема нови случаи на коронавирус, а 5 лица оздравеле од заразната болест. Еден нов случај на Ковид-19 е регистриран во општина Долнени; Бројот на…

И, 15-тина прилепски фирми добиле државна помош, а не им исплатиле плати на вработените

Владата го објави список на фирми кои примиле државна финансиска поддршка поради КОВИД 19, но на вработените не им исплатиле плати. Станува збор за над 700 компании што било утврдено дека не ја исполниле обврската да дадат минимални плати…

Денеска (четврток) 3 нови случаи на коронавирус

Три нови случаи на коронавирус денеска (четврток 30 јули) се регистрирани во Прилеп, информираат од Центарот за јавно здравје - Прилеп. Бројот на активни случаи изнесува 57, од кои 42 се наоѓаат на домашно, а 15 на болничко лекување. Во…

По седми пат изложба на фотографии „Јордан Зазоски Зазо“

Утре, (31.7.2020 ), петок од 19.30 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ Фото кино клубот Прилеп организира изложбата на фотографии „Јордан Зазоски – Зазо“. Изложбата е традиционалална поставка која годинава се реализира по седми…

Пари од Светска банка и за прилепските улици

Започнува со реализација проектот за изградба и реконструкција на над 400 километри локални патишта и улици во сите 80 општини и Градот Скопје, најави денеска од Прилеп министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Вредноста на проектот…

Прилеп: нема новозаразени со Ковид 19, во изолација 77 лица

Денеска, среда 29 јули, според информацијата од Центарот за јавно здравје Прилеп, нема нови случаи на корона вирус, а едно лице оздравело од заразната болест.Бројот на активни случаи изнесува 54, од кои 39 се наоѓаат на домашно, а 15 на…

СЕВЕРЕНА или Северна – уверенијата за пратениците со „ново име“ на државата?!

Намерно или случајно, печатна грешка ...или недоволно познавање на македонскиот јазик и кириличното писмо, пратениците кои што ги добија уверенијата за новиот собраниски состав од Државната изборна комисија, носат „ново име“ на државата,…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: