CSS Template
Месечни архиви

август 2020

(ВИДЕО) Има ли подобро од “УЖИВАЊА“ на The Dreamers?!

Има ли нешто подобро од уживање или тоа само го можат „сонувачите“, луѓето кои знаат да го ценат секој момент од животот?! И, така излегуваат музичките хитови! Новиот хит на прилепскиот бенд  The Dreamers  насловен “Уживања“,…

Со конзервацијата, ќе биде достапна и за посетители, античката населба Колобаиса,Трескавец

Кај манастирот Трескавец, во тек е проектот „Конзервација и реконструкција на откриените  археолошки траги од античката населба Колобаиса“. Воедно ќе продолжат и археолошките теренски истражувања на овој простор. Директорот на…

Сообраќајна незгода – повреден 16 годишнак кој управувал мопед

На крстосницата од кеј „9 -ти Септември" и улицата „Сотка Ѓорѓиоски" во Прилеп, вчеравечер,  во 21,оо часот, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „бмв" со прилепски регистарски ознаки, управувано од Т.Т. (52) од…

Три гола во мрежата на Росоман – Победа до нови бодови (ФОТО)

Победа попладнево на стадионот на Паркот на Револуцијата , рутински триумфираше со резултат 3:0 против Росоман 83. Гостите иако мотивирано истрчаа на теренот сепак прилепчани знаеа како да го искористат секое невнимание на гостите во својот…

(ВИДЕО) Има само 9 години и е виртуоз на гајда – Теодор Грујоски од Битола добитник на…

Годинашниот добитник на престижната награда на  Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ која ја доделува Општина Долнени, „Гајдата на Пеце“ му припадна на  деветгодишниот Теодор Грујоски од Битола, кој е вистински…

Забава под отворено небо – “Pletvar Outdoor Festival” ( ФОТО)

"Pletvar Outdoor Festival" и во вториот ден од своето првогодишно постоење нуди многу забава , атрактивни дисциплини и целосно дружење под отворено небо. Забава за сите оние кои ја сакаат авантурата и се љубители на природата.Така беше и…

Починаа 2 лица од КОВИД -19, а 9 се новозаболени

Денеска (29 август,сабота  )во општина Прилеп има 9 случаи на заболени од коронавирус - информираат од Центарот за јавно здравје -Прилеп . Од последици на коронавирусот, починаа две лица на возраст од 54 и 78 години. Бројот на активни…

Екна изворната македонската песна и оро во Прилеп, утре на Рудина, долненско

Прва фестивалска вечер од манифестацијата која по 46-ти пат се одржува во чест на  Пеце Атанасовски,   играорец и инструменталист, најпознат македонски гајдаџија, посветена на одржување на македонската традиција на народни песни и…

(ФОТО) Сите патишта водеа кон Трескавец по повод празникот “Успение на Пресвета Богородица“

Во манастирот Трескавец според сите протоколи имаше посебен влез и излез од црвката „Успение на Пресвета Богородица “ каде денеска, голем број на верници, пеш по карпестиот планини предел кој го поврзуваа Прилеп со Трескавец,  или со…

ЗАШТИТАТА НА ЗДРАВЈЕТО ЈА РАЗБУДИ УЧЕНИЧКАТА КРЕАТИВНОСТ

Центарот за граѓанска иницијатива – Прилеп го означи крајот на креативниот конкурсот “Чувај го здравјето“ и беа одбрани најдобрите творби. Имено Креативниот конкурс е во духот на кампањата за заштита на сопственото здравје и здравјето на…