ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

август 2020

(ВИДЕО) Има ли подобро од “УЖИВАЊА“ на The Dreamers?!

Има ли нешто подобро од уживање или тоа само го можат „сонувачите“, луѓето кои знаат да го ценат секој момент од животот?! И, така излегуваат музичките хитови! Новиот хит на прилепскиот бенд  The Dreamers  насловен “Уживања“,…

Со конзервацијата, ќе биде достапна и за посетители, античката населба Колобаиса,Трескавец

Кај манастирот Трескавец, во тек е проектот „Конзервација и реконструкција на откриените  археолошки траги од античката населба Колобаиса“. Воедно ќе продолжат и археолошките теренски истражувања на овој простор. Директорот на…

Сообраќајна незгода – повреден 16 годишнак кој управувал мопед

На крстосницата од кеј „9 -ти Септември" и улицата „Сотка Ѓорѓиоски" во Прилеп, вчеравечер,  во 21,оо часот, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „бмв" со прилепски регистарски ознаки, управувано од Т.Т. (52) од…

(ВИДЕО) Има само 9 години и е виртуоз на гајда – Теодор Грујоски од Битола добитник на…

Годинашниот добитник на престижната награда на  Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ која ја доделува Општина Долнени, „Гајдата на Пеце“ му припадна на  деветгодишниот Теодор Грујоски од Битола, кој е вистински…

Починаа 2 лица од КОВИД -19, а 9 се новозаболени

Денеска (29 август,сабота  )во општина Прилеп има 9 случаи на заболени од коронавирус - информираат од Центарот за јавно здравје -Прилеп . Од последици на коронавирусот, починаа две лица на возраст од 54 и 78 години. Бројот на активни…

Екна изворната македонската песна и оро во Прилеп, утре на Рудина, долненско

Прва фестивалска вечер од манифестацијата која по 46-ти пат се одржува во чест на  Пеце Атанасовски,   играорец и инструменталист, најпознат македонски гајдаџија, посветена на одржување на македонската традиција на народни песни и…

ЗАШТИТАТА НА ЗДРАВЈЕТО ЈА РАЗБУДИ УЧЕНИЧКАТА КРЕАТИВНОСТ

Центарот за граѓанска иницијатива – Прилеп го означи крајот на креативниот конкурсот “Чувај го здравјето“ и беа одбрани најдобрите творби. Имено Креативниот конкурс е во духот на кампањата за заштита на сопственото здравје и здравјето на

Џез звуците на првата фестивалска вечер на Prilep Jazz Weekend освежување на културното прилепско…

Вечерва започна џез фесивалот во Прилеп и го збогатаи културното мени овој викенд под градот на Марковите кули. На летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“  џез слчувањата се одвиваа под протокол на препораките за заштита кои…

Гајдата и кавалот ќе засвират на Рудина во Долнени. Започнува фестивалот “Пеце Атанасоски“

Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ , започна вечерва со отворена изложба на народни носии и традиционални експонати, експонати презентирани од женското Здружение Преродба -Прилеп, кој ја негуваат традицијата,…

Дневен биланс за состојбата со корона вирусот во општина Прилеп

По неколку дневното зголемување на новозаразени со двоцифрени бројки, според информацијата од Центарот за јавно здравје, за состојбата  во општина Прилеп,  денеска, четврток 27 август регистрирани се 5 нови случаи на коронавирус, а едно…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: