ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ЗАШТИТАТА НА ЗДРАВЈЕТО ЈА РАЗБУДИ УЧЕНИЧКАТА КРЕАТИВНОСТ

372

Центарот за граѓанска иницијатива – Прилеп го означи крајот на креативниот конкурсот “Чувај го здравјето“ и беа одбрани најдобрите творби. Имено Креативниот конкурс е во духот на кампањата за заштита на сопственото здравје и здравјето на другите, темата е: „Чувај го здравјето“.

За одбележување е дека конкурсот го рзбудил интересот и
креативноста кај учениците. Доделен се 13 награди во 4 категории, а
добитници на наградите има од 6 различни средни училишта. Најголем интерес имаше во делот на литературниот конкурс, односно во прозни и поетски творби. Но креативноста посебно беше во израз на цртежите и видеата.
Покрај дипломите кои ги добиваат наградените, планирано е во
сите училишта да се организра изложба на цртежи, прикажување на
видеата и читање на наградените творби.
Овој конкурс е во рамките на проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата II фаза“, кој го реализира
Центар за граѓанска иницијатива – Прилеп, а кој е поддржан од ifa/Zivik Федерална канцеларија на Сојузна Република Германија.

Материјалите кои учествуваа на конкурсот го промовираат почитување мерките за заштита од Covid-19. На конкурсот учествуваа творби на ученици од десет средни училиште и тоа со : цртежи, видеа, песни, раскази и пораки. Материјалите добиени на
конкурсот ги отценува ученици од училиштата.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе