ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

август 2021

Прилепченец во обид да размени фалсификувана банкнота од 200 евра

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Р.(21) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. Пријавениот, на 05.06.2021 во Прилеп пронашол банкнота од 200 евра за која знаел дека е

Пред Универзалната сала во Прилеп ОТВОРЕН ТУРНИРОТ „МИЛЕ НЕШКОСКИ“

Во присуство на граѓани, ракометни љубители, некогашни и сегашни ракометари, спортисти, спортски работници, преставници од учесниците на турнирот попладнево пред Универзалната сала во Прилеп, делегации положија цвеќи и се поклонија пред

Ова се протоколите за настава со физичко присуство, среќно ученици!

Училиштата се подготвени за новата учебна година која започнува утре, велат надлежните општински и централни власти, а ќе се одвива со физичко присуство и под утврдени здравствени протоколи. Министерството за здравство минатиот месец ги

Изминатата седмица 94 нови Ковид случаи во општина Прилеп

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 23 до 29 август 2021 година, во општина Прилеп имало 94 нови случаи на Ковид-19. Од последици на коронавирусот починале две лица. Бројот на активни случаи со

Засилени контроли на сообраќајната полиција

На 30.08.2021 на подрачјето на СВР Битола била спроведена акциска контрола на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената, при што се преземени 53 мерки. Од вкупниот број на возачи кои ја пречекориле максималната

Квалитетни екипи и арбитри на турнирот „Миле Нешкоски„

Утре, (вторник 31 август) во организација на РК Прилеп почнува шесттиот по ред меморијален турнир „Миле Нешкоски“ на кој ќе земат учество пет домашни екипи и една странска. Учесници од Македонија ќе бидат екипите на Прилеп (како домаќин),

„Зелените“ европејци ја „скенираа“ состојбата со загадувањето во Пелагонија

Австрискиот пратеник во Европскиот парламент Томас Вајц, копретседател на Групата Зелени во Европскиот Парламент, како експерт за животната средина, беше во посета на Прилеп, Битола и Охрид. Во Прилеп го разледа фукционирањето на

Рудар го пронашол стражарот на рудникот мртов во своето возило

На 27.08.2021 во 06.43 часот во СВР Битола, В.Д. вработен во рудник во Прилеп пријавил дека М.Т.(63) од с.Беловодица, вработен како стражар во рудникот, бил пронајден починат под своето патничко моторно возило „југо“ со прилепски

(ФОТО) Сите патишта водат кон Трескавец по повод празникот “Успение на Пресвета Богородица“

Во манастирот Трескавец, денеска, голем број на верници, пеш по карпестиот планини предел кој го поврзува Прилеп со Трескавец, со автомобили, велосипеди, мотори, моторцикли, по асфалтираниот пат, изграден пред

Вековна традиција на Прилепчани да го посетат манастирот Трескавец за празникот ,,Успение на…

Многу верници ќе се упатат на вечерната или утринската богослужба кон Балаканското светилиште, Манастирот “Успение на Пресвета Богородица – Трескавец”, во Прилеп, 28 -ми Август по повод  празникот, Успение на Пресвета Богородица, или меѓу…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе