ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јануари 2022

Советот одлучи финансиски да му помогне на ФК Новаци

 Советот на Општина Новаци на петтата седница разгледа  го разгледаа и усвои кварталниот извештај за периодот 01.01.2021 – 31.12.2021 година и планот за јавни набавки на Општина Новаци за 2022 година. На дневен ред се најде и извештајот за…

Утре започнува второто полугодие со физичко присуство на учениците и носење на маски

Утре во основните и средните училишта започнува второто полугодие од учебната година со физичко присуство на учениците и задолжително носење на маски. Поради процентот на новозаболени секојдневно Министерството за здравство ќе се…

,,Сиот отпад има свое место’’ девиза на ЈКП Комуналец Прилеп

ЈКП Комунаелц продолжува со чистење на депониите од излезите од градов.  Денеска се чистеше индустриската зона по локаланиот пат од салонот Анита накај Мермерскиот Комбинат . Во рамките на своите активности ЈКП ,Комуналец’“, предидува…

Се обидел да ограби спортска обложувалница, но не успеал

На 30.01.2022 во 19.15 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Орде Чопела„ во Прилеп, Б.М. со закана се обидел да одземе пари од вработениот, но не успеал. Се преземаат мерки за расчистување на…

Нападнати и повредени три лица во текот на ноќта

Денеска (31.01.2022), полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода лицето со иницијали С.И.(31) од Прилеп поради сомнение дека во текот на ноќта со остар предмет го нападнал и повредил С.М.(25) од Прилеп. Претходно, во 03.00…

Реакција на Општина Прилеп: Факти наспроти празни обвинувања од ОО на СДСМ

По вчерашната изјава за јавноста од претседателот на ОО на СДСМ на Прилеп Миле Талевски, во врска со досегашното владеење на градоначалникот Јовчески, денеска прес конференција одржа порт паролот на Општина Прилеп Влатко Петкоски: „Конечно…

Проданоски: Ковачевски дојде во Прилеп и ја избегна Локалната самоуправа и Градоначалникот

Прес конференција денеска одржа претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп Дејан Проданоски, на која тој посочи низа обвинувања за очигледно намерното избегнување на премиерот Ковачевски да се сретне со претставници од локалната власт. Ја…

Дали на оваа држава и’ требаат локални новинари и медиуми?

Премиерот дојде и си замина, а локалните новинари не информирани за посетата, зошто?   За прв пат во над 30 годишното новинарско искуство како локален новинар кој што работи во локален медиум и тоа го доживеав – за посета на македонски…

Се менуваат подовите и фасадата во ООУ „Блаже Конески„

ООУ „ Блаже Конески“ - Прилеп со стартот на зимскиот распуст започна со реконструктивни зафата за подобрување на условите за работа на учениците. Во училиштето се врши реконструкција на подовите и изработка на термоизолациона фасада.…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе