ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

мај 2022

Голем интерес кај полуматурантите за струките на СОУ „Ристе Ристески Ричко„ Прилеп

СОУ Ристе Ристески - Ричко Прилеп ги претстави стручните сектори и спортската гимназија. Едно од најстарите и најбараните стручни училишта во Прилеп СОУ Ристе Ристески - Ричко Прилеп денеска пред повеќе ое 300 деветто одделенците , од…

ЗАЕДНО СО МАКЕДОНСКАТА ФОЛК ЕСТРАДА : Јордан Митев : Прилепската публика е посебна (ВИДЕО + ФОТО)

Радио Пела како медиум си ја сака и негува македонската народна музика , а тимот на Радио Пела секогаш сака и да поразговара со македонската фолк естрада и да ги дознае сите планови, турнеи, активности и пикантерии на познатите во земјава.…

Од утре поскапува храната !Нов ценовен шок за граѓаните

На полноќ завршува важноста на дел од владиниот сет од 26-те антикризни мерки кои беа донесени со цел спречување на ценовни шокови за граѓаните.  Владата на денешната седница не ги продолжи мерките кои беа во насока на држење на цените на…

Тутунарите ќе ги добијат субевенциите! Изгласан законот за земјоделство и рурален развој

Веднаш може да почне исплатата на субевнциите за тутунарите. Пратениците едноглансо го поддржаа измените во законот за земјоделство и рурален развој откако претходно власта и опозицијата меѓусебно се обвинија за нивното доцнење. Според…

Запленета дрога во прилепско во вредност од околу 300.000 евра

Полициските сирени денеска се огласија. Во прилепско во  тек е голема акција на МВР  во која е запленето поголемо количество дрога во вредност од околу 300.000 евра. Според неофицијални информации, станува збор за уште еден пресечен…

Над 350 деветоодделенци од Прилеп, Кривогаштани, Долнени во посета на СОУ „Наум Наумоски Борче„…

Над 350 ученици, полуматуранти од општините Крушево, Прилеп, Долнени и Кривогаштани го посетија СОУ „Наум Наумоски Борче „ - Крушево на „Oтоворениот ден„ и се интересрираа за можностите кои ги нуди ова училиште , како нивни иден избор за…

ЈП „Комуна“ Крушево апелира до граѓаните…

ЈП „Комуна“ Крушево започнува со нов режим на работа и тоа почнувајќи од утре, 01 јуни од кога отпадот од домаќинствата и контејнерите ќе се собира од 5 часот наутро. Јавното претпријатие бара од граѓаните корпите да ги постават на видно…

ПРИЛЕПСКА ДЕСПИНА Е СЕДМА

Сезонава во ракометната Женска лига е нешто послаба во споредба со минатата за екипата на Деспина. Прилепскиот тим минатата година беше на 5. место, така обезбедувајќи настап во Европа, а сега е две места подолу, 7. место. Сепак, се чини,…

Интензивно се гради објектот кај полетувалиштето во Крушево

Напредуваат активностите за изградба на објект на полетувалиштето на Мечкин Камен кој ќе одговори на потребите на параглајдинг првенствата. „Овој проект е во завршна фаза после препреките кои ги донесе корона кризата. Со објектот…

Гром удрил и направил пожар во помошни простории на граѓанско здружение

Вчера ,на 29.05.2022 во ОВР Прилеп било пријавено дека во помошна просторија од здружение на граѓани на ул„Раде Иваноски“ во Прилеп настанал пожар, најверојатно од удар од гром. Од екипа на Територијалната противпожарна единица Прилеп…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе