ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јули 2022

21 годишен возач со мопед настрадал во сообрајќајка

Вчера попладне, ( на 30.07.2022 ) во 15.20 часот, во Прилеп, на крстосница од ул.„Сотка Ѓорѓиоски“ и „Кеј 9 Септември“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фиат добло“,  управувано од И.М.(56) од Прилеп и мопед…

Благодарност до пожарникарите за пожрвуваноста во спасувањето на домовите на 4 семејства

Градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески додели 20 благодарница на пожарникарите кои учествуваа во гаснење на пожарот што се случи во Прилеп, кога гром удри во една од куќите на ул. Кузман Шапкарев во Прилеп и беше причина да…

Победа поразена во Струмица

На стадионот на Спортскиот центар „Пандев“ во Струмица  пријателскиот меч меѓу Академија Пандев и Победа, заврши со победа на  домаќините од 4-3. Победа поведе со голот на капитенот Бојан Спиркоски, а до одморот, домашните израмнија на…

Прилепчанец починал додека го напасувал добитокот

Вчера во близина на новите гробишта во Прилеп, од екипа на Итна медицинска помош била констатирана смрт кај К.Ј.(75) од градот, чие што тело се наоѓало во автомобил. Од страна на увидна екипа од Полициска станица Прилеп извршен е увид, а…

Тутунски во добивка првите 6 месеци

Финансискиот резултат на Тутунски комбинат АД Прилеп за периодот 01.01.2022-30.06.2022, покажува добивка во износ од 2.646.000 денари. Споредбено со истиот период од претходната 2021 година, забележен е исто така позитивен финансиски…

Хуманитарна акција на УЖ ВМРО-ДПМНЕ ПРИЛЕП

На градскиот плоштад "Методија Андонов - Ченто" Унијата на жени на ОК ВМРО-ДПМНЕ ПРИЛЕП  организираше хуманитарна акција за соберање на средства за помош на четирите семејства од опожарените куќи. "Ги повикувам сите граѓани кои што се во…

Денеска е Света Марина – Огнена Марија

Православните верници, 30 јули, го одбележуваат празникот на света великомаченичка Марина, во народот познат како Огнена Марија, која се почитува како борец за христијанската вера и заштитничка на жените. Според народното верување, Света…

РК ПРИЛЕП ЗАДРЖУВА ДЕЛ ОД ИГРАЧИТЕ, ЌЕ ЗЕМЕ И НОВИ

Трет ден е од подготовките на машкиот ракометен суперлигаш Прилеп. Тренинзите се во салата од СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ а е најавено дека ќе се одвиваат само во Прилеп. Во однос на играчкиот кадар, по заминувањето на Зураби Цинцадзе, …

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ : Под стрес , под терапија ова лесно не се пребродува – членовите на четирите…

"Под стрес , под терапија , ова лесно не се пребродува, сместени сме кај наши роднини кои ни понудија можност за да ни помогнат.Помош пристигна и од градоначалникот , имавме можност да бидиме сместени и во интернатот и во домот за стари…

Тројца приведени, 19 возачи санкционирани при акциска контрола во Прилеп

Трите лица се приведени зашто кај едно е пронајдена марихуана, а кај две лица кокаин. Полицијата ќе им поднесе кривична пријава. Акцијата ја спроведуваа одделот за униформирана полиција, единицата за брзо распоредување, посебната единица за…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: