ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јануари 2023

На иницијатива на МТФ Војдан Чернодрински, во тек конкурс за откуп на необјавен и непоставуван…

Во тек е „Конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст“ распишан од Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп. Целта на конкурсот е афирмација на…

Во Кривогаштани приведен бегалец од затвор

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“ во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил баран по потерница по наредба на Казнено-поправната…

ЈП „Комуна“ ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево

Со цел да се подобри водоснабдувањето, а загубите на вода да се намалат ЈП „Комуна“ Крушево ќе инсталира дигитални водомери во градот Крушево. Проектот „Дигитална трансформација на јавните водни услуги“ го имплементираат германската…

Првиот снег во Битола

Утрово падна и првиот снег во Битола. Битолчани се разбудија со белината на градот, иако снегот беше одамна присутен на Пелистер. Но, градот доби една бајковитеа слика откако снегот го покри секој сантим од Битола, создавајќи прекрасна…

Донација на „Гентерм„ за детските градинки во Прилеп

Во детските градинки „Наша иднина„- Прилеп компанијата „Гентерм„ која се почесто се приклучива кон опшествено одговорните компании во Прилеп,  препознавајќи ја важноста на семејството и потребата од квалитетно згрижување на децата во…

Крадец фатен на дело, „пленот“ вратен на сопственикот

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој бил затекнат при кражба од плац на правно лице во с.Кривогаштани. Одземените…

Подобрување на практиките за социјални услуги на локално ниво, студиска посета на Австрија

Група од македонски претставници од локалните и државните институции, јавни установи и НВО, во периодот од 23ти до 26ти јануари остварија посета на Република Австријa. Станува збор за студиска посета во рамките на транснационалниот проект…

Без утврдени цени, се подготвуваат договорите пред новата реколта

Секоја година иста приказна со тутунопроизводството, утврдувањето и регулирањето на цените кои ќе бидат во новите договори. На социјалните мрежи се води „битка“ како и секогаш овој период во годината: Дали треба тутунарите да даваат…

(ВИДЕО) Изготвена пост пенална програма за рехабилитација, реинтеграција и ресоцијализација на…

Работното тело „Мрежа на институции“ ја подготви програмата по која ќе се работи со осудените лица неколку месеци пред нивното изглегување од затвор и прилагодување на надворешната средина, сместување, вработување и одржување на семејните…

„Зајакнување на луѓето од Пелагонија“ проект со фокус на младите

Втора година како Општина Новаци е дел од проектот „Зајакнување на луѓето од Пелагонија“ насочен кон младите за подобрување на нивната состојба во заедницата.  Во ова продолжение на проектот ќе бидат вклучени  дополнителни 7 млади луѓе од…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе