ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

март 2023

Железничарите бојкотираат, возовите не сообраќаат!

Возот кој од 14:30 часот требаше од Скопје да појде за Битола – не да тргна, машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ од денеска напладне почна бојкот. Штрајкот е главно поради неисплатата на вториот дел од февруарската…

Македонските текстилни компании се прилагодуваат на европските стандарди за безбедноста и здравјето…

Македонските текстилни компании ќе мора да се прилагодат во делот на европските стандарди за безбедноста и здравјето при работа кај работниците доколку соработуваат со партнери од Европската Унија. Безбедноста при работа е многу важен…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем! (33)

Пишува Зоран Момироски КОКИЧЕТО НЕ САМО ШТО ПОТПРКНА ОД ЗЕМЈАТА ДЕНОВИВЕ РАСЦУТИ И КОНЕЧНО РЕШИ ДА ПУШТИ МАЛКУ ПРИЈАТНА ПРОЛЕТНА МИРИЗБА. ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СДСМ – ПРИЛЕП ЗОРАН ПАЧЕШКОСКИ-ЦАКИО ЗАСТАНАЛ КАЈ СПОМЕНИКОТ НА ЧЕНТО ВО…

Прилепскиот Совет ја започна постапката за општинска обврзница

Денешната 25 та седница на Советот на општина Прилеп беше една од најобемните со 52  точки на дневниот ред. Стартот на седницата го одбележа предлог одлуката за почеток на постапката за задолжување на Општината со општински обврзници, која…

“Тесно ама заслужено” – Прилепчани го добија Куманово во дербито со 23:22 (ВИДЕО +…

Заслужено прилепчани го совладаа противникот Куманово.РК  ПРИЛЕП - РК КУМАНОВО конечни 23:22(12:7) во супер трилер завршница. Домаќините за малку ќе требаше да се задоволат со реми откатко испуштија шанса да триумфираат со два гола позитива…

На ридот кај прилепско Алиници, до патот Прилеп – Битола, во близина на градската депонија денеска беа засадени 10 илјади садници со бел и црн бор и костен. Иницијативата е на прилепската текстилна индустрија „Комфи Ангел“ чии вработени,…

Комуналец започна со пролетно чистење на дивите депонии

ЈКП,, Комуналец’’ - Прилеп, започна со пролетното чистење на диви депонии. Денеска се чистеа неколку помали диви депонии по улицата Трајко Николоски. Според планот на почеток на акцијата ќе се исчистат неколку помали диви депонии…

Се испотепаа кошаркарите на Прилеп (Мега Баскет) и Тетово (Тетекс)

Уште еден големо спортско (не) однесување кое го потресе македонскиот спорт, по оној на ракометот (Вардар -Еурофарм Пелистер) во рамки на домашното ракометно првенство  . Но,  овој пат во главна улога беа кошаркарите на Тетекс од Тетово…

Правда за шестгодишната Јана – протест во Битола

Под слоганот „Правда за Јана“, утре од 19 часот на плоштадот „Магнолија“ во Битола ќе се одржи протест поради смртта на шестгодишната Јана која почина пред една недела на Детското одделение во битолската клиничка болница. Протестот го…

Во прилепскиот театар се поставува претставата „Аудиција“ во режија на Владимир Милчин

„Аудиција“ од Александар Галин е новата претстава што ја подготвува театарот „Војдан Чернодрински“, а ја режира Владимир Милчин. Ќе биде горчлива комедија, современа, денешна. Според режисерот Владимир Милчин:Тоа е нашата ситуација –…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: