ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Вести

Донација на ЛАГ АГРО ЛИДЕР и СОЛАР Македонија за СОУ “Орде Чопела” – Прилеп

Во рамките на активноста “Мал ама голем климатски херој“ Локалната Акциона Група АГРО ЛИДЕР во соработка со Македонската Соларна Асоцијација СОЛАР Македонија денеска  донираа опрема за еко катче и мерни инструменти за СОУ “Орде Чопела” –…

Лоциран е загадувачот, ќе се испитува материјата која што горела во фабриката „Еуроинвест 11…

Инспекциската служба на Локална Самоуправа Прилеп го лоцира загадувачот од каде што во вечерните и ноќните часови се шири смрдеа и чад изминативе месец дена. Според соопштението од Општина Прилеп станува збор за поранешната фабрика…

Караванот „Ние сме Европа“ вечер во Прилеп

Во рамки на кампањата „Ние сме Европа“, која ја  предводник заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, вечер во Прилеп ќе се одржи отворена трибина „ЕУ за развој на македонското земјоделство“. На…

ОК ВМРО ДПМНЕ Прилеп: со ваква централна власт, Европската унија е недостижна цел!

ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп денеска одржа прес конференција по повод најавата за одржување на трибина во Прилеп „Ние сме Европа“ во организација на Секретаријатот за европски прашања и Владата. Ја пренесуваме во целост: Денес во Прилеп доаѓа…

Во Струмица, Победа против Беласица без тројцата казнети играчи

Утре, сабота, од 15 часот на стадионот „Младост“ во Струмица се игра дерби на петтото коло од Втората македонска фудбалска лига меѓу домаќините Беласица и Победа. Прилепскиот второлигаш ќе настапува без свои тројца играчи од одбраната…

Македонската армија ќе вработува 150 професионални војници

Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 150 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија. Рокот за пријавување на кандидатите е 15 дена вклучувајќи го и денот на објава. – Да се…

Ќе се гради хидроцентралата „Чебрен“, избрана грчка фирма за концесионер

По објавениот меѓународен јавен повик за изградба на еден од најголемите проекти во енергетиката и во производството на електрична енергија кај нас, хидроцентралата Чебрен, согласно Извештајот на Комисијата, Владата на 185-тата седница,…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем (51)

Пишува ЗОРАН МОМИРОСКИ ПРИЛЕП ГРАДОТ ХЕРОЈ И ПРВОБОРЕЦ СО ИКЕБАНИ И СО ПОСЕТА НА СПОМЕНИКОТ МЕТОДИЈА АНДОНОВ ЧЕНТО ГО ОДБЕЛЕЖА 8 СЕПТЕМВРИ ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА САМОСТОЈНА И СУВЕРЕНА МАКЕДОНИЈА. НО ЗА ПРВ ПАТ ОВАА ГОДИНА БЕЗ ДА…

Стоп за труењето-протест во сабота

В сабота, на 16 ти септември, прилепчани се организираат да го кренат гласот  против загадувањето на воздухот кое што последниов месец се случува од сеуште непозната локација за надлежните служби. Протестот е закажан за во 11 часот на улица…

Ново поскапување на горивата

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 2,5 денари, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за два денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе