ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

ноември 2019

ЖЕНАТА – СТОЛБ ВО СЕМЕЈСТВОТО, ОПШТЕСТВОТО И ИНДУСТРИЈАТА!

Македонија се соочува со белата чума, исселување, демографски движења со застрашивачки размери. Според Светската Банка од земјава се исселени дури половина милион граѓани или една четвртина од населението, од кои најголемиот број се мажи.…

Дела од “Прилепското уметничко лето 2018“ пред Прилепчани

Во изложбениот салон на Центарот беше отворена изложбата на дела создадени на ликовните манифестации на ЦСЛУ во 2018 година. Пред љубителите на ликовната уметност се 20 слики и две скулптури создадени од уметници од земјата и од странство.…

Нулта толеранцина – Нема оправдување за насилство врз жените

Форумот на жени на ОО СДСМ - Прилеп се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените и на глобалната кампања „16 дена активизам против родово-базираното насилство“, која по тој повод започна на…

Прилеп: 6 мерни станици, за 6 месеци – проба за мерење на аерозагаденоста

Веќе се поставени 6 мерни станици, на исто толку локации во Прилеп, за мерење на загаденоста на воздухот. Пилот, или пробниот период е во траење на 6 месеци - до кога треба да се утврдат локациите, да се испита начинот на работа на новиот…

„Што е новинар?“ Што е радио ?“ Прашања безброј од децата од детската градинка „Весeло Штркче„…

Во рамките на проектот  “Учење за медиумите од најмала возраст“, најмалите од детската градинка „Веслео Штркче“ – Кривогаштани ја посетија руралната радио станицата, Радио Пела и се запознаа со улогата на медиумот во пренесување на…

Пакомак и Шпаркасе Банка донираа детско игралиште за Прилеп

НАЈ Еко општина за 2018 година’ ,Општина Прилеп , доби донација од Шпаркасе Банка Македонија и „Пакомак“, ново детско катче, детско игралиште ,  поставено како нов еко елемент во Паркот на револуцијатана, за огрмоно  задоволство на децата.ѐ…

Изложба на дела од ликовните манифестации на ЦСЛУ

Во изложбениот салон на ЦК„Марко Цепенков“ утре со почеток во 19.30 часот ќе биде отворена изложба на дела од ликовните манифестации на ЦСЛУ 2018. Љубителите на уметноста ќе имаат можност да ги проследат делата на ликовни уметници од…

Графики на платно „Поеми“ од Соња Димовска

Во ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, петок, во 13 часот ќе биде отворена изложбата „Поеми“ (графики на платно) од уметницата Соња Димовска. -Најновата изложба на Соња Димовска претставува своевидно надоврзување…

Пустец се солидаризира со своите сограѓани погодени од разорниот земјотрес

Македонскиот народ во Пустец сочувствува со болката и потребата од помош на семејствата погодени од катастрофалниот земјотрес во Албанија. На иницијатива на Васил Стерјовски, пратеник Македонец, во парламентот на Република Албанија и…

ООУ „Добре Јованоски“ Прилеп се закити со 5 награди за само една недела

Учениците и нивните ментори од ООУ „Добре Јованоски“ Прилеп освоија 5 вредни награди за само една недела. Учениците се натпреваруваа во повеќе области меѓу кои спортот, францускиот јазик рецитирањето,библиотекарството и креативноста и со…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: