ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

септември 2020

Внимателно со кого комуницирате онлајн

Пандемијата донесе нови правила на живот. Интернетот е сè поприсутен во нашиот живот. Но, за помалку вештите за онлајн комуникација тоа носи ризик да бидат мета на предатори. ИТ инженерите упатуваат на поголема свесност со кого

Киро Здравески, Предлог бр. 2 на Радио Пела за најпрестижната општинска награда “3-ти Ноември“-…

Вљубеник во џудото - Иницијатор на Првото Државно првенство за ветерани во џудо, во историјата на Македонија. Тоа е човек кој ви дава верба дека годините не се пречка, туку се само изговор. Тоа е лик кој ќе ве охрабри, ќе Ве

Хуманитарното здружение „Надеж за сите“ – Предлог бр. 1 на Радио Пела за најпрестижната…

Хуманоста ја отсликува големината на еден човек. ТИЕ се број еден во помагање на сиромашни семејства, а се само СО една желба - Да добијат магацински простор за складирање на донираната храна и облека од добронамерниците. Зарем тоа е многу

Крушево ги дезинфицира училиштата пред стартот на учебната година

Пред почетокот на учебната година општина Крушево изврши дезинфекција во сите училишта на територија на општина Крушево. Дезинфицирано е ОУ „Никола Карев“, и подрачните училишта, средното училиште „Наум Наумовски Борче“ и

11 заболени,едно починато и 30 на инфективното одделени

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, среда 30-ти септември: Од Центарот за јавно здравје информираат дека , денеска во општина Прилеп има 11 нови случаи на коронавирус, а од последици на

30 лица се на болничко лекување – 3 нови случаи на коронавирус

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 3 нови случаи на коронавирус, а 3 лица оздравеле од заразната болест; Бројот на активни случаи изнесува 128, од кои 98 се наоѓаат на домашно, а 30 на болничко

Ќе се намали ли бројот на пушачи со новата законска регулатива?!

Една кутија цигари отсега ќе биде исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација. Поради промените кои ги наметнува новиот Закон за тутун, производи од тутун и сродни производи, во наредниот период дел од

Континуитет за почит – 68 мо Државно првенство во воздухопловно спортско моделарство (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Триесетина натпреварувачи од цела Македонија, на Спортскиот аеродром кај Мало Коњари, во три дисциплини на едрилици во слободен лет, ги презентираат своите вештини и познавања во воздухопловната теорија и пракса, аеродинамика,

Нови случаи на заразени

Состојбата со коронавирусот во општина Прилеп (денеска, сабота 26-ти септември) говри дека инфективното одделение во Прилеп се полни со заразени пациенти од КОВИД 19, а легла има за 30 лица. Од Центарот за јавно здравје информираат

Со швајцарска помош, вело патеки за развој на планинско Крушево

Во Крушево се одбележеа Светскиот ден на туризмотм 25 и 26 Септември. По тој повод заменик амбасадорот на Швајцарија Н.Е. Лусиен Агертер, директорот на Агенцијата за промоција Љупчо Јаневски и прставници од Швајцарската програма за

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе