ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јануари 2021

На врвот Козјак оставете порака во кутијата

Еве, добра причина утре, недела, да го посетите врвот Козјак (1.747 метри). Качете се на највисокиот врв Козјак на Баба планина, прилепско, и оставете порака во кутијата која денеска ја поставија Спасителната Служба „Златоврв„, зацрстена

Во с.Алданци кривична против производител на канабис кои засадил тројно повеќе стебла

Од ОВР Прилеп до надлежното ОЈО Прилеп е поднесена кривична пријава, поради постоење на основи на сомневање дека лицето К.Б.(36) од Скопје, управител на правниот субјект за вршење на дејност производство на маслени екстракти од канабис за

Утрово, тешка сообрјаќајка на ул. „Леце Котески“

Денеска (29.01.2021) во 06.14 часот на ул.„Леце Котески“ во Прилеп, Х.Р.(21) од Прилеп, управувајќи патничко возило „опел астра” со прилепски регистарски ознаки, изгубил контрола и удрил во столб. Во незгодата, возачот Х.Р. и сопатникот

Националната платформа за женско претприемништво ќе делува за одржлив економски раст

Националната платформа за женско претпримништво, финансиран од ИПА Програмата (Програма за претпристапна помош) на Европската Унија за Граѓанско општество и медиуми, ќе ги интензивира дијалогот, структурната соработка и довербата помеѓу

Културата меѓу ѕидините – Хум најмалиот град на Балканот

За да го разгледате Хум не ви треба многу време, ако е еден час сигурно дека ќе ви биде час за незаборав. Но вреди да потонете во бајката на овој средновековен град, да се прошетате по калдрмните улици и да ја допрете културата меѓу

Јана Ј. Ристески: Потребен е културниот менаџмент во Македонија

Центарот за современа ликовна уметност Прилеп, со Интернационалната ликовна колонија која е најстара во Југоисточна Европа, има за цел да ги одржи традиционалниот текови на уметноста во различни гранки но, и да биде авангарда за одредени

Кочоски: Западот не признава „јас можам се’ да работам“ !

Мотивот на младата популација да замине од Македонија во странство не е воден само од материјалните придобивки, многу повеќе е тренд, вели Зоран Кочоски генерален менаџер и сопственик на „Коузон“, компанија за посредување при вработувања и

За состојбата во здравството критикуваше опозицијата. Власта возврати со соопштение

Опозицијата во Прилеп , денеска на прес конференција ја критигуваше одлуката на власта за реорганизацијата на јавните здравствени институции во Прилеп и нивното спојување во една. А, ОО на СДСМ Прилеп возврати со соопштение, во кои ги

Средношколците продолжуваат со бојкот

И утре ќе продолжи бојкотот на матурантите. Имено, средношколскиот сојуз останува на барањето да се сведе државната матура на два училишни предмети. Над 90 % матурантите од пет Училишта Прилеп не ја следат наставата ,велат од Сојузот на

И, покрај притисоците матурантите го продолжуваат бојкотот

Во Прилеп, од вкупно пет средни училишта, учениците матуранти целосно ја бојкотираат наставата – велат преставниците од прилепскиот Сојуз на Средношколци. Барањата на средношколците, поради здравствена криза, е скратување на самата

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: