ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

март 2021

Прилеп: Двајца починаа, нови 64 Ковид позитивни

Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 најмногу во Скопје 654, потоа во Куманово 116, Битола 86, Велес 68, а во Прилеп 64 новозаболени. Пријавени се вкупно 32 починати лица

Објавен конкурсот за упис во средните училишта, во Прилеп за дуално образование се вклучуваат 15…

Министерството за образование и наука го објави конкурсот за упис во средни училишта во учебната 2021-2022 година. Новина е што со новата учебна година ќе воспостави поголемата соработка со бизнис секторот во согласност со профилите кои ги

Започна вакцинацијата на лица над 77- За Прилеп 900 вакцини

Во Прилеп започна имунизацијата на граѓаните кои имаат над 77 години со вакцината на „Астра Зенека“, која пристигна преку механизмот Ковакс. Вакцинацијата ќе се врши во пунктот во Здравствениот дом - Прилеп, а закажувањето е преку

(Видео) За пандемијата Јованоски очекува брз колективен имунитет, а в петок, камен темелник за…

“40% од граѓаните на Прилеп го имаат прележано вирусот. Некои со тешка клиничка слика, некои со полесна, некои само со мали симптоми, некои се позитивни, а немаат некои позначитeлни знаци на болеста, така прилепчани го прележаа Ковид 19, и

Крушево добива кино сала и театар

Mултифункционалната сала во горната училишна зграда во Крушево наменета за театарски претстави и кино проекции го добива својот изглед. По инсталирањето на аудио и видео опрема, салат е опремена и со седишта со што привршува проектот за

Прилеп: Дваесет починати и над 400 новозаболени за една седмица

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 22 до 28 март, во општина Прилеп имало 404 новозаболени од корона вирус. Од последици на корона вирусот починале 20 лица; Бројот на активни случаи со

Првиот собир за најдобрите борачки во Скопје, а вториот во Прилеп ? ( ФОТО)

Деновиве во Скопје најдобрите девојки во пионерска и кадетска конкуренција во земјава во борењето , ги одработија и првите официјални подготовки под менторство на селекторот Илчо Маркоски , првиот тренер Сашо Игнатоски и асистент

Смилеска: Се прават последни подготовки за пуштање на модуларната болница

Ќе овозможи ли монтажната болница поставена во непосредна близина на Општата волница „Борка Талески“ Прилеп да се намали притисокот за хоспитализација во третиот Ковид бран? Според здравствените власти деновиве се очекува да бидат на

ППК Младост 96 љубоморно го чува лидерското место

На пинг-понгарскиот календар на програмата беа натпреварите од 13 и 14 коло од супер лигата. Прилепската екипа на Младост 96 го чува лидерското место и со две сигурни победи ја задржа предноста од две победи повеќе од градскиот ривал

Приоритет за вакцинирање ќе имаат лица над 75 години

20.000 македонските граѓани постари од 75 години ќе се вакцинираат како приоритетни, од првите 24.000 дози на „Астра Зенека“ кои пристигнаа во земјава. Вакцините за вкацинацијата, која треба да започне на 1 април, од денеска треба да се

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе