ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Објавен конкурсот за упис во средните училишта, во Прилеп за дуално образование се вклучуваат 15 компании

878

Министерството за образование и наука го објави конкурсот за упис во средни училишта во учебната 2021-2022 година. Новина е што со новата учебна година ќе воспостави поголемата соработка со бизнис секторот во согласност со профилите кои ги нудат училиштата, потребите на компаниите за обука и идно вработување на младите лица. Во Прилеп во процесот на дуалното образование и паралелките кои ќе бидат формирани за практична обука се вклучуваат повеќе компании и тоа:

КОМФИ АНГЕЛ, Тутунска Комбинат АД Прилеп, Институт за тутун Прилеп, ВИТАМИНКА АД Прилеп, ГЕНТЕРМ, ВИК, АГРОИНВЕСТ, КРИН КГ, Конфекција КУЛИ, ХАТРА, Пелагониска ревизорска куќа, МБ Офис Плус,” Мудрост”, Млекара Мики, Дониа и  Стара Фурна.

Конкурсот и деталјите тука

-Уписната политика за прв пат е креирана преку интензивна соработка помеѓу МОН, локалните самоуправи и бизнис заедницата во земјава, со што заедно се увиде потребата за отворање на нови образовни профили и паралелки во училиштата, а имплементацијата ќе биде поддржана со значително поголем износ на буџетски средства споредбено со изминатите години.

Со новиот конкурс оваа година отворени се 97 дуални паралелки со зголемен обем на практична обука за 2.001 ученик. Од нив, 11  паралелки се од веќе постоечки програми, додека дури 86 паралелки се резултат на нови соработки помеѓу училишта и компании кои изразија подготвеност да примаат ученици на практична обука директно на работно место.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе