СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template
Месечни архиви

септември 2021

Си ветија фер кампања

Двајцата кандидати за градоначалници за Општина Крушево, актуелниот градоначалник на Крушево, Томе Христоски како кандидат за градоначалник на СДСМ и кандидатот за градоначалник на Опшина Крушево од редовите на ВМРО ДПМНЕ , Билјана Проеска,…

„Изгубена“ дефиницијата за „чување на опшественото добро„

Прилепчани веќе уживаат во проектот „Прилепско езеро – Нови авантури, нови можности“. Местото е одлично за прошетка, за одмор, за игра на децата, за рекреација на возрасните. Неколку содржини го обогатуваат овој простор, но велат „прописите…

Осигурителни компании исплатија 1,9 милиони евра за штети од град и мраз, 72% од вредноста на сите…

Градот и мразот се најизразени ризици во земјоделското осигурување. Во првите шест месеци годинава над 70 отсто од вредноста на сите исплатени штети во земјоделството и сточарството се поради последници од овие природни непогоди. Затоа што…

Кандидатите за градоначалници на Прилеп го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалници на општина Прилеп, денеска во собраниската сала на Општина Прилеп го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори 2021 година. Со тоа, д-р Борче Јовчески од ВМРО – ДПМНЕ и коалиција „Обнова на…

Селекторот Милеска ги започна подготовките на репрезентацијата за турнирот во Естонија

Катерина Милеска , селекторот на женската фудбалска репрезентација на Македонија до 17 години, денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што ќе се одигра во Талин, Естонија во…

Познати добитниците на наградата за животно дело од МТФ „Војдан Чернодрински“

Собранието на МТФ „Војдан Чернодрински”  Прилеп донесе одлука кои се годинешните добитници на наградата за животно дело за  55 -тото јубилејно издание на фестивалот. Актерите  Емил Рубен и Борис Чоревски, како и сценографот Крсте С. Џидров…

Концертот на КУД „Бисер“

Утре, на 24 септември 2021 /петок/ во 19.00 ч. пред платото на ЦК „Марко Цепенков“ концерт ќе одржи КУД „Бисер“ од Кичево. Концертот е дел од годишната програма поддржана од Министерството за култура. КУД „Бисер“ е изникнато од…

СОУ ” ОРДЕ ЧОПЕЛА” ГО ОДБЕЛЕЖА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА МИРОТ

Членовите на училишната секција МИО ЕКО клуб при СОУ „Орде Чопела“ – Прилеп реализираа низа активности поврзани со прославата на 21 ви септември – Меѓународниот ден на мирот, во рамките на проектот за меѓуетничка интеграција на младите во…

Велосипедист повредил дете пешак и побегнал

Велосипед удрил во малолетен пешак и побегнал, соопшти полицијата. Незгодата се случила вчера каде во 12:30 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул. Диме Димески во Прилеп, велосипед управуван од засега непознат возач удрил во…

Отворена етно соба во прилепскиот музеј

Прилепскиот Завод и Музеј, по 66 години од постоењето,  отвори постојаната етно-поставка „Животот низ занаетите и традицијата“. Изложени се околу 300 предмети кои ја раскажуваат приказната за животот, работата и за секојдневието на…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе