ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

ноември 2021

Disruptors магазинот ја вброи Хелена Милески од СН Осигурителен Брокер во топ 30 бизнис тренери за…

Интернационалниот магазин Disruptors објави листа со топ 30 бизнис  за 2022 година, при што од Македонија на листата ја вброи Хелена Милески, раководител на секторот за животно и приватно здравствено осигурување во СН Осигурителен Брокер АД…

Водата за пиење во с.Алинци и с.Подмол е небезбедна за пиење

Општина Прилеп ги известува граѓаните дека водата од мерното место с.Подмол – двор, одговара на испитаните параметри, но не е безбедна од дополнително загадување, заради отсуство на резидуален хлор -информираат од Општина Прилеп Исто така,…

Кривогаштанец се степал во кафеана и бил приведен од полицијата

Лице од Кривогаштани педизикало  тепачка во угоститлски објкти , па полицијата го лишила од слобода. Настанот се случи вчесра (понеделник,  29.11.2021) во с.Кривогаштани, каде  полициски службеници од СВР Битола го лишиле од  слобода лицето…

Од утре забрана за користење најлонски кеси за пазар и казни за прекршителите

Од утре 15 денари ќе чинат кесите со кои граѓаните пазарат, без разлика дали тоа е во маркет, продавница или пазар. Или ќесите кои се користат ќе мора да бидат биоразградливи. Кесите,пак, за отпад и малите кеси за замрзнување коишто се…

Стомнароски: Ќе бидам среќен ако сезонава ја освоиме двојната круна (ВИДЕО + ФОТО)

Антонио Стомнароски долги години  е пингпонгар и секогаш кога настапува го дава максимумот за својот клуб. Антонио е препознатлив по својот темперамент и целокупниот ангажман кој го вложува кога е наспроти противникот на пингпонгарската…

По паѓањето на првиот снег градот ја активирана зимската служба за одржување на патиштата

По паѓањето на првиот снег градот  ја активира компанијата задолжена за расчистување на снегот по прилепските улици и тротоари. Фирмата  ДОО Изофас, задолжена за зимско одржување, со надзорниот орган од ЈП за ПУП и со вработените во…

Утринава снег на патиштата и забрана за движење на тешки товарни возила на патните превои

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места има остатоци од кашест снег на коловозот, информираат од АМСМ. Граѓани кои утринава патуваат од Прилеп  до Скопје велат дека сообраќајот се одвива…

Изложба на дела од битолската ликовна колонија „Нижополе“.

Утре, на 30 ноември / вторник/ од 12.30 ч. во Ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена ретроспективна изложба на дела од битолската ликовна колонија „Нижополе“. Пред прилепчани ќе бидат изложени 20 –ет слики од исто толку…

Тампонирање на локални патишта, улични светилки, чистење на каналите за атмосферска…

Tампонирање на локални патишта, бетонирање и чистење на каналчиња за атмосферска канализација, замена на улични светилки, санација на бандера за улично осветлување, проверка на исправноста на мостот на 9 тиот канал, проширување на патот,…

Наскоро, ќе се отвори спомен соба на Васил Иљоски во Крушево

Советот на општина Крушево на својата 3-та седница донесе одлука за отворање на спомен соба на писателот, драматург и есеист Васил Иљоски. Според одлуката спомен собата ќе биде сместена во горната училишна зграда. За опремување на спомен…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: