ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

април 2022

ПРИЛЕП ГО СОВЛАДА СКОПЈЕ, ЈА НАДМИНА СТРУГА

Екипата на Прилеп го остварува планот опстанок во машката Супер лига. Со денешната победа од 29:25 над Скопје постигнат е скок на табелата од плеј-аутот на најквалитетниот ранг. Заземено е второто место од табелата, каде досега беше Струга,…

Победа е новот лидер во Втората лига – Исток

Прилепска Победа е нов лидер во Втората лига – Исток откако славеше убедливо со 3-0 против Беласица во дербито на 25. коло, а притоа искористувајќи го киксот на Слога Виница. Два гола за прилепчани постигна Бојан Спиркоски во 33. и…

КАПИНКОВСКИ: ПУБЛИКАТА НИ Е ВЕТЕР В ГРБ!

Наближува големото фудбалско дерби кое е денеска од 17 часот на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ во Прилеп, Победа – Беласица. Ривалите се наострени за фер-борба, а тренерите ги даваат последните совети кон своите фудбалери. Еве што вели…

САБОТЕН ДЕН, ПРИЛЕП Е ФУДБАЛСКИОТ ЕПИЦЕНТАР, ДЕН ЗА ДЕРБИ ПОБЕДА-БЕЛАСИЦА

Ако во Првата фудбалска лига веќе е познато кој е првакот – Шкупи, во Втората лига – Запад Силекс е лидер со недостижна предност, за првото место во Втората лига – Исток се бие битка меѓу три екипи – Слога, Беласица и Победа. Оттука,…

„ФИНЕЦОТ“ ТРЕНЧЕВСКИ СЕ ВРАТИ ВО ПРИЛЕП

Деновиве машкиот ракометен суперлигаш Прилеп доби засилување на пивотменската позиција, искусниот Александар Тренчевски. Тој неколку месеци престојуваше во Финска, за сега пак да биде во матичната средина. Тренира со екипата водена од…

На Гумење полицијата пред граѓаните ќе презентира дел од својата опрема

По повод одбележување на 7-ми мај – Денот на македонската полиција, утре,сабота , на 30.04.2022, во Крушево – на Гумење, жителите на Крушево и сите посетители на Куршево ќе можат да се дружат со полициските службеници од сите единици од…

Збогатен шумскиот фонд во Крушево, засадени над 100 дрвца

Околината на Крушевско Езеро од денеска е збогатена со над 100 нови дрвца во акција иницирана од компанијата СЕКЕ со поддршка на општина Крушево и ПСШ „Липа“. „Ова е веќе традиција и ќе продолжиме така. Наша среќа е што во Крушево има…

ДНУ Прилеп – 50 години стожер и промотор на научната мисла

Друштво за наука и уметност Прилеп одбележа јубилеј -  50 години од создавањето и опстојува како резултат на ентузијазмот и посветеноста на прилепските научни работници и уметници. Формирано далечната 1971 година, Друштвото претставува…

СОНК го стави штрајкот во мирување, учениците од утре на настава

Синдикатот за образование, наука и култура го става штрајкот во мирување. Причина за ваквата одлука на СОНК, било добиеното известување од Министерството за труд и социјална политика за мирно решавање на работните спорови. Сепак од СОНК…

Прилепчани организираат параглајдинг турнир во Охрид

Од денеска до недела Охрид ќе биде домаќин на Европскиот Куп во Параглајдинг – дициплина прецизно слетување. Настанот од највисок натпреварувачки ранг е организиран од страна на FlyOhrid и Воздухопловната Федерација на Македонија со…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: