ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

септември 2022

Откриена црква и човечки скелети од 15 и16 век

Археолозите од прилепскиот Завод и Музеј Прилеп открија 13 гроба , чии поголем број се детск  при истражувањата на локалитетот „Селиште„ кај селото Беловодица. При истражувањето се потврди хронолошката датација на егзистирање на…

ВО ПРИЛЕП НЕМА ПРОБЛЕМ, А СЕ’ Е ПРОБЛЕМ! 8

Пишува Зоран Момироски  НЕ Е ПРОБЛЕМ ДА ВЕТУВАШ. ПРОБЛЕМ Е ДА ИСПОЛНУВАШ. И НАРОДОТ ДА НЕ ГО ЛАЖЕШ. А УШТЕ ПОМАЛКУ ВО ОВА ВРЕМЕ НЕВРЕМЕ  ДА РЕШИШ ДА МУ ЈА ДЕРИШ КОЖАТА.   ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БОРЧЕ ЈОВЧЕСКИ СО ДРУЖИНАТА ПРЕД ИЗБОРИТЕ…

ПРИЛЕПСКИОТ ШИРДЕН ГИ ВООДУШЕВИ ТОРИНО И СВЕТОТ

Од 22 до 26 септември во Торино, Италија се одржа четиринаесеттото  издание на манифестацијата за земјоделство и храна „Тера мадре салоне  дел густо“ организирана од Слоу Фуд. На оваа биенална манифестација годинава се претставија 700…

КОНЦЕРТ „СО ЉУБОВ ЗА ТОШЕ“ ВО НЕГОВОТО САКАНО КРУШЕВО

И 15 години по последниот незаборавен концерт на Тоше Проески, Министерството за култура и Спомен куќата на Тоше го продолжуваат неговиот аманет и ветуваат незаборавен концерт на 5-ти октомври. За прв пат Крушево ќе биде домаќин на сите…

Два гола во мрежата на Колерајн – супер деби на младинците на Победа во квалификациите на…

Одличен дебитантски настап на младинците на Победа во квалификациите на младинската лига на шампиони.Два гола на гостински терен се одлична залиха пред реванш натпреварот.И двата гола се дело на Филип Тодороски во 42 та и 45 +1…

ЛАГ АГРО ЛИДЕР донираше за разубавување на паркот во дневниот центар „Ѕуница„

Локалната Акциона Група АГРО ЛИДЕР започна иницијатива „Заедно за заедницата„ како дел од проекот  Е - Help. И,најпрво иницијативата тргна од најубавото место Дневниот центар за деца со посебни потрби „Ѕуница„ во уредување на парковската…

Младинците на Победа испишуваат историја

Младинскиот тим на Победа кој е актуелен шампион на Македонија, ВЕЧЕРВА испишаа фудбалска историја. За првпат тие настапиуваа на интернационална сцена како македонски претставник во УЕФА младинската Лига на шампиони. Противникот на…

Чествување по повод 119 години од битката кај Маргара, с.Чаниште

Граѓанското здружение ,културно истражувачки документациски центар за Мариово с. Крушевица, Општина Прилеп „Калеш Анѓа„  и  ПД „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ – ПРИЛЕП на 02.10.2022 година (недела) ОРГАНИЗИРААТ ЧЕСТВУВАЊЕ ПО ПОВОД 119 ГОДИНИ ОД ГОЛЕМАТА…

Од први октомври поскапува водата, јавниот градски превоз и комуналните услуги

Од први октомври прилепчани ќе плаќаат повисоки суми за водата,  јавен градски превоз и комунални услуги. Ваква одлука беше донесена на вчерашната 15-та седница на Советот на општина Прилеп, која во историјата на одржувањето на седници на…

Прилепскиот бокс на врвот – боксерскиот клуб АС цврсто на првата позиција ( ФОТО + ВИДЕО )

Продолжуваат онаму каде застанаа.Прилепските боксери учествуваа и во третото коло од младинската и првата лига во бокс на Македонија која се одржа деновиве во главниот град. Боксерскиот клуб АС од Прилеп зеде учество со осум пријавени…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: