ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Чествување по повод 119 години од битката кај Маргара, с.Чаниште

179
Граѓанското здружение ,културно истражувачки документациски центар за Мариово с. Крушевица, Општина Прилеп „Калеш Анѓа„  и  ПД „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ – ПРИЛЕП на 02.10.2022 година (недела) ОРГАНИЗИРААТ ЧЕСТВУВАЊЕ ПО ПОВОД 119 ГОДИНИ ОД ГОЛЕМАТА БИТКА НА ВРВОТ МАРГАРА КАЈ СЕЛОТО ЧАНИШТЕ, ПРИЛЕПСКО ПРОГРАМА.
По тој повод ќе биде организиран Комитски марш: 08 ч – I комитска чета: с. Крушевица – манастир „Св. Петка“, с. Крушевица – врв Маргара (местото на битката), 1016 мнв – манастир „Св. Петка“, с. Чаниште
II комитска чета: с. Крушевица – езера – манастир „Св.Петка“, с. Чаниште
III комитска чета: с. Орле – манастир „Св. Петка“, с. Крушевица – врв Маргара – манастир „Св. Петка“, с.
Чаниште; 11 ч  ќе се одржи беседа во чест на паднатите комити ; 11 и 15 ч че се одржи традиционалниот култен чин наречен „Комитска заклетв„ за настанот да заврши пригодно со културно уметничка програма:  натап на народни уметници – пригодни револуционерни песни, комитски ручек и  со народни песни, од народни уметници и КУДи да заврши со  општонародна веселба

ГОЛЕМАТА ИЛИНДЕНСКА БИТКА НА МАРГАРА КАЈ МАРИОВСКОТО СЕЛО ЧАНИШТЕ, ПРИЛЕПСКО се одржала 1903.

Повеќе за неа на следниот линк:

https://www.pelagon.mk/2019/10/03/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B0/

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе