РК Прилеп сеуште на дофат до сигурен опстанок во Супер лигата

91

Во неизвесен натпревар, РК Прилеп, во салата на Автокоманда во Скопје, попладнево не успеа да обезбеди сигурен опстанок во елитното друштво од како загуби со 34:33 од дебитантот РК Мулти Есенс.

Првото полувреме се одликуваше со брза и ефикасна игра во која и покрај водството од 15:10 на домаќините, на крајот од првите 30 минути РК Прилеп обезбеди предност со 20:19 .

Вториот дел од натпреварот слично како и претходно, продолжи со неизвесна борба и  надигрување до последната минута кога на минута пред крајот, предноста на домашниот тим од 33:32, Рајатоски не успеа да го „стопи“.