CSS Template
Месечни архиви

март 2019

Увоз на работна сила бараат пелагониските стопанственици

Увоз на работна сила бараат пелагониските стопанственици во недостиг на квалификувна работна сила и пооедноставување на постапата за престој на работни визи на лица од странство „Фактите се на страната на Пелагонискиот регион,бидјеќи 11 %…

Ноќеска почнува летното сметање на времето

Ноќеска завршува зимското сметање на времето и почнува летното сметање на времето. Ноќта на 31 март стрлките на часовникот ќе се поместат за еден час нанапред, односно 2 часот ќе се смета за 3. Ова би можело да биде последно поместување…

(ФОТО) Гасоводот стигна до Плетвар

„Овој крак е само еден од сите предвидени за гасификација на нашата земја.Очекуваме засилена динамика во текот на целата година, во втората половина на годината ќе дојдеме до завршна фаза, со што го носиме блиску гасот до индустријата и…

Исполнување или повторно,само ветување?!Заев се сретна со “еурокомпозитовци“: Има понуда од…

„ Еурокомозитовци “ ја искористија посетата на Премиерот и Владината делегација во Прилеп, и се собрааа за да повторно им се обратат, за решавање на нивните проблеми, за кои и во петокот штрајкуваа. Побараа ,повторно да се одговори на…

Темпото на изградбата на гасификацијата презентирано пред стопанствениците

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со Вицепремиерот, Кочо Анѓушев и Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески,  на денешната средба со стопанствениците претставници од Регионалната стопанска комора – Прилеп и Регионалната…

Утре во Прилеп владина делегација предводена од Премиерот – До каде е изградбата на…

 Утре, во Прилеп , Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со Вицепремиерот, Кочо Анѓушев и Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе се сретнат со стопанствениците од Пелагонискиот регион,…

Се засилуваат инспекциите – стоп за пожарите на земјоделско земјиште

Државниот инспекторат за земјоделство заедно со Државниот инспекторат за шумарство и ловство како органи во состав на Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, ги засили контролите на терен поради палењето на земјоделско…

Борачите на мегдан во Стара Загора

Членовите на боречкиот клуб „Седми мај Прилеп“ од денеска, па до недела ќе земат учество на традиционалниот меѓународен турнир Димко Петров во Стара Загора. Експедицијата е предводена од тренерите Маркоски и Игнатоски, а во пионерска…

Прилепчанката Јованоска ќе се бори за бронзен медал на Европското карате првенство

Полексенија Јованоска се пласира во мечевите за медали на 54 европско првенство во карате, на кое учествуваат 508 каратисти од рекордни 51 земја. Во натпреварите во кати според новиот систем на бодување Полексенија Јованоска мина 3 кола и…

Јасна Ажиевска Петрушева, од Мермерен комбинат АД Прилеп во најуспешните 10 македонски жени…

Во организација на агенцијата „Марили“, синоќа, по дваесет и трети пат, се одржа традиционалната манифестација „Избор на најуспешни жени менаџери“ на која беа прогласени најуспешните 10 жени менаџерки за 2018 година. Меѓу најуспешните и…