CSS Template
Месечни архиви

април 2018

Патиштата се различни, целта е една!

Сојузот на синдикатите на Македонија повикува на синдикален марш по повод одбележување на 1ви Мај – Меѓународниот ден на трудот и 110 години синдикално движење во Република Македонија. Синдикалниот марш ќе започне пред зградата на ССМ…

Сугарески: Почнува втората фаза од изградбата на експресниот пат Прилеп-Градско

Околу 15 мај ќе почне втората фаза од изградбата на експресниот пат Прилеп-Градско и работите на овој патен правец се интензивираат, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарски при денешната посета на Прилеп, појаснувајќи до каде…

Реконструкцијата на патниот правец Прилеп- Вештачко езеро, почеток на изградбата на патната…

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, извршија увид на градежните работи во реконструкцијата на патот Прилеп-Прилепско езеро. Станува збор за патен правец во должина од 8 км, за кој…

ИН МЕМОРИАМ- Петар Кузманоски – Таста

ИН МЕМОРИАМ На 66 годишна возраст синоќа, почина, ракометната прилепска легенда, Петар Кузманоски – Таста, кој важеше за најдобар прилепски ракметар на сите времиња, идол на многу ракометни спортисти и успешен обучувач , ракометен тренер…

Победа поуспешна од актуелниот лидер

Победа ги зголеми шансите за опстанок во Првата фудбалска лига со големата победа од 2 : 1 против актуелниот лидер Шкендија во Струмица. Стрелци на головите Даноски во 40-та и Најдовски во 80-та минута, а за Шкендија Ибраими во 44-та…

Прилепска фудбалска гордост-вреди да се забележи

Има само 17 години и веќе неколку години го носи националнот дрес со повеќе фудбалски селекции. Прилепската фудбалска надеж, Марио Наумоски со својот талент, фудбалски квалитети, одговорност, посветеност и спортска дисциплина ја доби и…

Непотизам и партиски вработувања – денешна тема на прилепскaтa политички сцена

ОК на ВМРО  на  прес конференција, на која говореше, Петар Ристески обвини за непотизмот и партиски вработувања од страна на градоначалникот . Тој меѓудругото рече: „После 6 месеци, редно е градоначалникот Јованоски да и одговори на…

Не исполнети ветувања – Еурокомпозит на денот на трудот 1-ви Мај пред Влада

Танталовите маки на вработните од Еуркомпозит продолжуваат.Не ипсолнетите ветувања, до четврток (26.04 2018 г) да им се исплати плата, ги натера повотрно да излезат на штрајк. Протестот на вообичаеното место – два часа стоп за сообрајќајот…

Култниот „Пиреј“ премиерно на сцената на прилепскиот театар

На прилепската театарска сцена утре, 27 април, НТ „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе ја изведе претставата „Пиреј“ од Петре.М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓорѓиевски. Првпат во драмска форма текстот е изведен во 1982 година во…

Во ликовната галерија на Цепенков прва самостојна изложба на прилепчанката Анита Сот

Во ликовната галерија од ЦК„Марко Цепенков“,утре, 27 април, од 19.00 часот ќе биде отворена тематската изложба „Everglow“ е од Анита Сот (Јовеска) - прилепската уметница која ќе се претстави со својата прва самостојна изложба со триесетина…