ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ФК Победа и РК Прилеп поддржани од Општината со по 15 ооо евра

377

Општината оваа годин,а по објавниот Јавен повик, за распределба на средства од буџетот на Општина Прилеп за 2022 година, наменети за финансирање на Здруженија на граѓани, фондации и спортски клубови во областите од надлежност на општината одлучи да распредели дел од буџетото на вкупно 139 различни организации од различни свери на општественото живеење и клубови во различни спортови, пријавени на јавниот повик.

Од спортските клубови двата најпрепознатливи клуба, фудбалскиот ФК Победа и ракометниот РК Прилеп општината ги поддржа со по 900 000 ден., додека  женскиот фудбалски  клуб Деспина и Параглајдинг клуб Скај Рајдерс- Прилеп од Општинскиот буџет ќе добијат 100 000 ден. 200 000 ден. се наменети за  Кошаркарскиот клуб Мега Баскет-  Прилеп , а по 80000 денари се определни за ППК Младост 96 и Клубот за боречки спортови „7 Мај Леов“… Се рабзбира средства добија и останатите спортски клубови кои делуваат во Прилеп

 

 

Дел од буџетските средства се определни и за останатите здруженија ,фондации и асоцијации кои делуваат во раслични свери на опшествената заедница во Прилеп

 

 

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе