ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Јубилеј со кој се гордее Прилеп – 75 години од постоењето на КУД Мирче Ацев (ВИДЕО)

431

КУД Мирче Ацев е едно од најстарите во Македонија, кое грижливо ја чува традицијата на изворниот фолклор. В петок на 9 ти септември 0д 19 и 30 ч. со изложба и презентација, дефиле и сабота на 10 ти, со концерт од 19 и 30 ч. друштвото ќе го одбележи јубилејот. Неговите почетоци се во април 1947 година, а во досегашното постоење илјадниците играорци, кои биле дел од друштвото одржале повеќе од 3.500 концерти, не само во Прилеп и Македонија, туку и во странство. КУД Мирче Ацев преку богата програма со гостување на КУД „Змај“ од градот Ириг од Србија и Октетот Прилеп, ќе стави уште еден белег на своето 75 годишно постоење, рече за Радио Пела, Горан Василески, фолклорист и претседател на КУД Мирче Ацев Прилеп.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе