ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилeпските фризери повторно активни – организираат фризерски фестивал!

531

На 28 мај ќе се оджи  Оpen beauty Hair Fest Prilep 2022 , единствен фестивал за промоција на фризерскиот занает,  кој се организира во Македонија.  Организатор на фестивалот е Здружението за настани, манифестации и едукации ПРОЕВЕНТ – Прилеп во соработка со Секцијата на фризери, бербери и козметичари – Прилеп.

Директор на фестивалот ,  Крешимир Здравески – Крешо  истакна дека оваа година  фестивалот,  кој  по содржина е единствен во Македонија  посветен нa фризерско -козметичкиот занает,  е продолжение на досега направени два фестивали од ваков вид во Прилеп, „но сега ребрендиран и подигнат на високо професионално ниво„. рече тој.

Фестивалот има ревијален  и едукативен карактер,  а со оглед на тоа што доаѓаат и преставници од други држави има нота и на меѓународен фестивал.

Фестивалот е замислен со сценски настапи на фризерите и  штандови на кој ќе се претстават еминентни светски брендови за производи на нега на коса, опрема и алати, како од Македонија така и од Италија, Србија. Учество ќе земат над 60 лица кои ќе продефилираат на сценкот настап со свои креации.

„Сценскиото шоу е настап на еминентни фризерски имиња од Македонија и специјални гости кои ни доаѓаат, два тима од Србија, европски и светски носители на награди и едукатори во областа на фризерството, забава, на која ќе се дружиме и дополнително ќе ја збогатуваме меѓусебната соработка . Фестивалот ќе започне од 11ч. со дел посветен на нашите најмили ,насловен како „Фризерско детско шоу „  настан на кој ќе има многу забава, изненадувања и едукации,  а од 13ч. започнува делот со настапи на тимови од: СОУ Ѓ. Петров насока фризери и козметичари, Теса бјути академија, Фарма вита, Кене, Србија гламур тим, Србија барберинг тим, Тим Прилеп и тим Македонија, кој ќе се престават на сцената на ЦК Марко Цепенков„, рече  Здравески

Беше посоечно дека фестивалот ќе има и хуманитарен карактер. Дел од собраните средтва за влезници ќе бидат наменети за изградба на трибин на фудбалскиот стадион на вештачка трева во Прилеп

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе