ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Вечерва почнува Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

395

Од 20 часот во центарот на Прилеп на камената бина на плоштадот Александрија ќе се разлее македонската изворна песна. Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“  ќе го стартува своето 48 мо издание. Од цела Македонија околу 300 изведувачи на изворната песна, оро и инструменти ќе се претстават со своите најдобри композиции пренесувајќи ја пораката дека традиционалното изворно наследство се негува, пренесува и живее. Утре на Рудина кај Долнени е втората фестивалска вечер која што е резервирана за гајдаџиите, кавалџиите во придружба на зурлите, тапаните, и се’ она претставува белег на македонскиот музички код низ вековите, а и денес. Организаторите се погрижија за бесплатен превоз за сите вљубеници  во македонскиот етнос  кои што сакаат да ја проследат втората фестивалска вечер во Долнени на Рудина, каде ќе бидат прогласени најдобрите изведувачи.

Манифестацијата вклучува и настани кои започнаа деновиве како и придружни активности. Во ликовниот салон во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска од 11 часот е симпозиумот на тема „Фолклорот во минатото и денес“ , а деновиве се одржуваше и семинарот за изучување на изворните инструменти. Учествуваа десетина млади кои со талентот сакаат да ја продолжат фолклорната традиција.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе