ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Делегацијата на прилепската локална самоуправа положи цвеќе пред споменикот на Методија Андонов Ченто

404

Делегација на локалната самоуправа, предводена од градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески, преставници од Советот на Општина Прилеп заедно со Претседателот на Советот на Општина Прилеп, Дејан Проданоски, прилепскиот пратник , Петар Ристески, преставници од здружение на граѓани и  политички партии,  по повод одбележувањето на 65-годишнината од смртта на првиот Претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов- Ченто,  денеска положија цвеќе и се поклонија  пред спомен-  бистата, изградена во негова чест, во центарот на Прилеп.

При ова, на својот фејсбук профил, градоначалникот на Прилеп напиша „ Ченто како македонски национален борец, деец и политичар и прв претседател на Президиумот на АСНОМ, со своите дела во текот на својот живот, го трасираше патот по кој треба да чекорат идните генерации, водени од идејата за самостојна, независна и суверена Република Македонија.„

Македонскиот национален деец , Методија Андонов – Ченто е роден 17 август 1902, а животот го завршил на 24 август 1957 година

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе