ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Општина Прилеп и руската амбасада го одбележаа Денот на победата над фашизмот

454

Општина Прилеп заедно со амбасадата на Руската федерација денеска ја одбележаа 73 годишнината од денот, кога се слави победата над фашизмот во Втората светска војна, 9-ти Мај. Овој е ден за почит и присет на жртвите што ги вградија своите животи во победата на најголемото зло. Почит на загинатите борци им оддаде делегација на Општина Прилеп, предводена од градоначалникот Илија Јованоски, Советот на Општина Прилеп, делегација на руската амбасада во Македонија, предводена од амбасадорот Олег Шчербак, делегација на АРМ, на прилепскиот огранок на Сојуз на борци, здруженија и граѓани.
„Во чест и во знак на почит на жртвите од Втората светска војна од победата над фашизмот, денеска сите ние им се поклонуваме на жртвите на Могилата на непобедените. Секогаш ќе го славиме и треба да имаме почит кон сите жртви што ја донесоа нашата слобода. На сите учесници сакам да им се заблагодарам што се дел од овој настан, на руско – македонското друштво и на сите останати што се присутни денеска овде. Сакам да изразам особена благодарност што амбасадорот Олег Шчербак денеска е дел од одбележувањето како претставник на држава со која што имаме пријателска и економска соработка и очекуваме заеднички напредок во иднина“, порача градоначалникот Јованоски.
Рускиот амбасадор Шчербак изрази благодарност до градоначалникот за помошта и поддршката во организацијата на денешната комеморација посветена на борците во антифашистичката борба по повод, Денот на победата.
„За народите на Русија и за Македонија, овој ден е особено важен. За Русија овој ден е важен, бидејќи загинаа голем број наши граѓани, сонародници. Ние успеавме не само да ја одбраниме нашата независност, чест и суверенитет, туку ја ослободивме и Европа. За Македонија, Денот над победата е победа над фашизмот. Македонија успеа да ја добие својата државност. Во таа страшна војна и македонскиот и рускиот народ се бореа рамо до рамо. Таа победа е важна и за целото човештво. Обезбедивме мир, слобода и слободни човекови права во цела Европа. Затоа денеска им оддаваме почит, и секако треба да се бориме фашизмот, никогаш да не ја дигне главата повторно“, истакна амбасадорот Шчербак.
По повод Денот на победата над фашизмот, амбасадата на Руската федерација во Македонија и Санкт-петербуршкиот дом на музиката, вечерва во ликовниот салон на центарот за култура
„Марко Цепенков“ во Прилеп, организираа камерен концерт „Амбасада на мајсторство“, а настапија на пијано Ана Грот, а на виолина Полина Борисова.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе