CSS Template

Пелагониско дерби ,денеска – ЖРК „Деспина„ – ЖРК „Пелистер“

295

Ракометарките на „Деспина“, денеска, во рамките на 16-коло од Супер ракометната женска лигата ќе бидат домаќини на „пелистерки“. Натпреварот се игра во  20,оо  часот, во салата на СОУ „Р.Ристески  Ричко“, каде прилепските девојките ќе ја побараат и поддршката од публиката,  која се очекува да ги бодри на ова пелагониското дерби.

Пелагониското дерби се очкува да донесе многу ракометни возбудување, со оглед на бодовната состојба на „пелистерки “ кои се во средишниот дел  од табелата, со 27 бодови, и ќе ги „бараат“  бодовите во Прилеп. Но,оваа полусезона ЖРК „Пелистар“ игра со сопсвените сили, во ослабен состав. Петте засилувања од страна , ракометарките од  некогашнот играчки кадар на „Вардар Јуниор„ бекот Ива Божиновска ,крилото ,Александра Николовкса ,пивотменот ,Сашка Филипоска  кои играа во правата полузесона за „Пелистер“ го напуштија клубот, поради финасиски неусогласувања со клубот .  Пелистерки се помалку и за двата големани, стружанката, Слободанка  Кицеска ,која исто така додјде од „Вардар Јуниор„ и прилепчанкста ,Сандра Дуралнова , кои  беспрекорано ја “штитеа“  мрежата на „пелистерки“ и ги доснесоа во второто коло на Челинџ Купот.

За разлика од нив домашните ЖРК Деспина, се коплетни и немаат промени во нивниот тим, па се очекува ракоометрките предводени од нивниот тренер ,Страшо Илиоски, да го дадат  максимумот и да издвојуваат победа пред својта публика, што би донесло нови бодови и искачување кон средишниот дел од табелата.

 


semm
Vivafarm
Farma Dolneni