ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

При обди да се премести апаратот за стрес-тест се скараа докторот и директорот на прилпската болница

1.008

Правото на користење на апаратот за стрес-тест,  сметстен во амбулантата за Спортска медицина при ЦЈЗ во Прилеп, ги скара лекарот-специјалист д-р Гоце Јонзоски и директорката на Болницата, Кети Смилеска. Настанот кулминирал со тепачка, турканици и вербарни навреди,  кога било побарано апаратотот за стрес тест од спортска медицина да се префли во интернаото оделение,одлука донесена на колегиум.,со цел да не се корсти само за спортистите туку и граѓаните кои имаат кардиоваскуларни проблеми,.   Распаравијата сигнала и до дтепчак врз докторот Јонзоски кој работи со овој апарат,  во присуство на директорката, вели д-р Јонзоски.

 „Иако многу пати се договоривме дека апаратот не треба да се одземе, туку да биде тука, таа продолжуваше со заканите. Кога дојдоа двајцата насилници, по нејзин налог, тие ме фатија на сила. Јас, сите видливи повреди што ми ги нанесоа ги евидентирав во медицинска документација. Значи, ова е лудило“, ни рече за Алфа, видно вознемирен д-р Гоце Јонзоски.

Јонзоски тврди дека во Интерното одделение има Стрес-тест апарат,  но тој 10-тина  години бил расипан и  предлог било или да се поправи или да се купи нов кој чинел 15 илијад евра.„Ако овие пари се проблем за Прилеп, да ја заклучиме вратата и да си одиме дома„  вели д-р Јонзоски

Директорката на Болницата  Кети Смилеска, денеска на прес-конференција истакна дека апаратот за стрес  – тест е одземен  од Спортската медицина за потребите на Интерното одделение

„Имото на болницата е имот и на граѓаните .И,ние со тој имот треба правилно да располагаме. И,од тоа се водевме кога ј аносевме таа одлука ,дека треба да се премести апаратот, дека треба да го користат и други пациенти. Тука има ваков апарат но не е во употреба. Се обидовме да го сервисираме ,но неможе да се поправи, неговта употребна вредност е помината .  Присутна бев  во својство на работодавач,  заради тоа што вработените коишто требаше да го дислоцираат апаратот, добија од мене налог врз основа на Одлуката на стручниот колегиум. Но, беа спречени од докторот по спортска медицина да се реализира тој налог“ – рече Кети Смилеска, директорка на Општа болница – Прилеп.

Нападнатиот доктор, освен што извадил медицински потврди за нанесените повреди, случајот го пријавил и во Полиција . Доколку не се изнајде мирно решение , следи правна разврска.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе