ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Се реконструира регионалниот пат Крушево – с. Пуста Река

539

Започна реконструкцијата на регионалниот пат од Крушево до с. Пуста Река. Проектот е финансиран и реализиран од страна на Јавното претпријатие за државни патишта и општина Крушево.Фирмата изведувач започна со гребење на асфалтот, а идната недела се очекува асфалтирање. Должина на патот изнесува 15 километри ,

„По 45 години го реконструираме овој пат. Овој проект е еден од многуте кои ги имплементираме на цела територија на општина Крушево и со тоа покажуваме дека работиме во секој дел од општината. Работиме во градот и сме имплементирале активности и проекти во сите села.“- пишува  градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски ,во дописот до медиумите

 

Пред две години (август 2018), во соработка со Јавното претпријатие за државни патишта и Македонија пат , патот Крушево – Пуста Река, поради сериозни оштетувања со ударните дупки, беше само саниран. Инаку, селото се наоѓа само на 13 километри од Крушево и пред неколку години до него, поради лошата патна инфраструктура, руиниран и раскопан пат,  беше тешко да се дојде.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе