ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ни трага ни глас од дедо Блаже Аљакоски, семејството апелира за помош!

869
Четврт ден од како исчезна Блаже Аљакоски (76) од Мало Коњари, прилепско, и од него нема ни трага ниту глас. Неговиот син Раде во 3 наврати организираше потрага заедно со соселаните на локациите каде се упатил околу селото за, како што рекол, да бара комбајн за жетва.
Блаже Аљакоски излегол од својот дом на 5 ти јули околу 11 часот во атарот на с. Мало Коњари со својот велосипед. Возел црвен спортски велосипед, носел темно плава маица со кратки ракави, тренерки и бели патики. Како што вели неговиот син Раде Аљакоски тој бил во добра физичка кондиција, свесен, весел, шеговит, работоспособен за своите години и немал знаци на деменција, ниту склероза.
„Денеска, полицијата дојде на увид на локацијата каде последно е виден низ полето, на потегот меѓу месноста Среднополе до Кадински пат. Последно на таа локација меѓу селата Мало Коњари и Кадино село го виделе двајца соселани кои разговале со него. Во неколку наврати пребарувавме организирано во групи со роднини и пријатели кои добро го познаваат теренот, направивме и снимка со дрон, но ништо не најдовме, никаква трага. Многу е чудно, неверојатно! Ќе продолжиме со потрагата по мојот татко, ги повикувам сите добронамерни луѓе доколку имаат некаква информација да се јават на тел.  078-351-722, “ вели во телефонски разговор Раде Аљакоски. 
Секоја информација е добредојдена, велат од семејството, во очекување на било каква трага од 76 годишниот Блаже Аљакоски.

 

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе