ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Подобро поврзување меѓу Крушево и Кичево преку санација на локални патишта

167

Општина Крушево ќе започне со санација и порамнување на патот од с. Пуста Река, општина Крушево, до с. Цер, општина Кичево, целта е да се овозможи подобро поврзување на двете општини. Иницијативата ќе се реализира во соработка со централната власт .

„ Ова е прва фаза, а за наредниот чекор ќе инсистираме  изнаоѓање извори на финансирање за асфалтирање и целосна функционалност на овој регионален пат,“посочува градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Регионалниот пат кој води до с. Пуста Река беше целосно реконструиран, а изградба на асфалтен пат кон с. Цер ќе го олесни движењето и ќе ја унапреди поврзливоста на двете општини.

„По асфалтирањето на патот од Крушево до Пуста Река граѓаните апелираа да се работи на патот до с. Цер кој е достапен за користење за теренски возила, но не е функционален.“, додава градоначалникот Христоски.

Со градежите активности ќе се обезбеди скратување на патувањето до Кичево од неколку десетици километри.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе