ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Уште една блокада на работниците од Еурокомпозит на патот Прилеп – Градско

500

Вработените на Еурокомпозит денеска продолжија со протестите. Повторно двочасовна блокада на регионалниот пат Прилеп – Градско кај Заполшки мост, но како што вели претседателот на синдикалната организација Роберт Богданоски денеска има нови моменти во преговорите со владините претставници во однос на нивните барања.
– Денеска разговараме со вицепремиерот Кочо Анѓушев. Тој ни ја даде понудата: една плата да се исплати денеска за да го прекинеме штрајкот и да почнеме со работа. Денеска се сретнале со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески за да се донесат неколку одлуки меѓу кои 100 вработени да бидат опфатени како технолошки вишок. За сето во текот на денов да не известат што одлучиле. Бараме да ни се исплати просечна републичка плата, а не како нашата која е половина од тоа. Нам ни требаат гаранции и одлука на Влада дека проблемот со „Еурокомпозит“ и со изнаоѓањето инвеститор ќе се реши во овие шест месеци. Освен тоа, ни беше споменато дека ќе го почнат процесот и со смената на раководството на компанијата, изјави Богданоски.
Работниците бараат исплата на една просечна плата и гаранција за решавање на проблемот со компанијата во рок од шест месеци, можност за технолошки вишок на одредена група вработени, со што ќе се реши превработеноста, но и социјалниот статус на одреден број работници. Владата, како што во повеќе наврати беше потенцирано, бара странски инвеститор како единствен излез од агонијата на Еурокомпозит.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе