ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кандидатите за градоначалници на Прилеп го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори

1.027
Кандидатите за градоначалници на општина Прилеп, денеска во собраниската сала на Општина Прилеп го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори 2021 година. Со тоа, д-р Борче Јовчески од ВМРО – ДПМНЕ и коалиција „Обнова на Македонија“, Горан Сугарески од Коалиција „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ , Славе Петрески од ЛДП и ДОМ, Жарко Стеваноски  од независната иницијатива „Че вреди“ и Зоран Митрески од политичката партија Интегра се обврзаа на коректност, фер и демократски однос кон процесот на локалните избори, а презедоа одговорност за изборниот процес  да се реализира со почитување на човековите права и слобода, како што е правото на избор. Настанот беше инициран од Државната изборна комисија, а спроведен од Општинската изборна комисија.
Во Клуб на пратеници, во Скопје, денеска, лидерите на политичките партии го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори. Со потпишувањето, политичките партии се обврзуваат на демократски изборен процес  во кој ќе се почитуваат основните човекови права и слободи, со цел постигнување транспарентни, инклузивни и отчетни избори.

Исто така новинарите, уредниците и раководството на медиумите потпишаа Повелба за етичко известување за изборната кампања, обврзувајќи се на објективно, вистинито и навремено информирање, имајќи целосна одговорност и свесност за нивната улога околу претстојните локални избори во државата.

Mедиумските работници ја прифатија Повелбата и беа согласни дека во работата на медиумите ќе се почитуваат принципите на урамнотеженост, на јасна дистинкција меѓу информациите и коментарите, на чесност и независност, на професионална солидарност, на уредувачка независност и професионален интегритет, на почит и толерантност, на еднакви можности на жените и мажите како и на слобода и одговорност.

При тоа, и редакцијата на Радио Пела ја потпиша онлајн Повелбата со која се обврзува за фер и професионално известување и информирање за претстојните локални избори кои ќе се одржат на 17 октомври годинава.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе