ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Негувањето на традицијата и чествувањето на Голем Петок е најважно за варошани (ВИДЕО)

406

Голем Петок е посебен празник за најстарата населба во Прилеп , Варош , и за жителите кои на овој ден традиционално одат да запалат свеќа на манастирот ,Св.Архангел Михаел“ и да се помолат за здравје за своите најблиски. Секој кој е од Варош денеска го слави празникот “Балаклија” прв Петок по Велигден. Празникот на прилепчани и варошани им го честиташе и првиот човек на Прилеп , Илија Јованоски , директно во нашата програма во живо.

Уште од раните утрински часови верниците се упатија кон манастирот ” Св.Архангел Михаел“ а дел од нив се потсетија и ни раскажаа за тоа како со години се негува и одржува традицијата. Погледнете во видеото.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе