ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Денеска официјално стартува гласачкиот процес. Колкаво е гласачкото тело во Прилеп?!

Се бираат градоначалници и советници

923

Денеска официјално стартува гласачкиот процес. Се бираат градоначалници и советници.

На локалните избори вкупен број на избирачи во Општина Прилеп изнесува 63,436,  Општина Крушево има 7.955 лица кои имаат прав на глас и се во Избирачкиот спиосок за овие локални избори, во Општина Кривогаштани право на глас имаат 4. 637, а во Општина Долнени ќе гласаат 11.840 лица.

Во Македонија гласочкото тело изнесува 1.824.864.

Иаку, за градоначалничката функција, на денешните локални  избори, за Прилеп се натпреваруваат 5 кандидати , за Крушево двајца кандидати, за Кривогаштани 4 кандиати,  за Општина Долнени 8 кандидати.  За некој од нив да победи во првиот круг, потребно е да освои мнозинство гласови,  но само ако на гласање, излезат 1/3 од запишаните избирачи во Избирачкиот список за соодветната општина. Доколку излезноста е под овој процент, без разлика на бројката на освоени гласови се оди во втор круг. Во вториот круг одат двајцата кандидати со најмногу гласови.

Граѓаните на Прилеп ќе можат гласаат и за една од 8 советничките листи , во Крушево до Општинската изборна комисија пристигнале вкупно 7 листи за советници, а една од 12 советничли листи ќе бираат жителите на Општина Долнени , додека од  општина Кривогаштани гласачите имаат да бираа од 6 листи за советници .

Советниците се бираат само во првиот круг по т.н. „Д Онтов модел“.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе