CSS Template

Мода и убавина

Откупот на тутунот пред крај, остануваат „белите картони“ за новата сезона

Откупот на тутунот привршува, така што според последните податоци од терен на здруженијата, до денеска откупени се 24 илјади и 500 тони тутун. Како и што се очекуваше, откупната цена достигна близу 214 денари за килограм. Неофицијално остануваат уште околу 500 тони тутун за преземање од…

Вести

69 години постоење на “Војдан Чернодрински “- Прилеп,во исчекување на нова…

Со претставата „Пиреј“ од Петре М. Андреевски во режија на Љупчо Ѓоргиевски, вечер од 19:30 часот, прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ ќе ја одбележи 69- годишнината од постоењето. Точно на денешен ден 1950 година е одиграна првата претстава на театарот – „Кир Јања“ од Ј.С.Поповиќ, во…
BMOil
Bezbednost
Ciflik
Farma Dolneni

Пелагонија

Кој економски бенефит би донесла легализацијата на регреативната употреба на…

Неформална група на граѓански организации и компании (НВО Бивиум и НВО Театарска Работилница), се со иницијатива билката канабис (cannabis sativa, cannabis indicaи cannabis ruderalis), или позната како коноп, да се легализира во Македонија за рекреативни цели, а не само во медицината и науката.…

Спорт

Во ракометен Прилеп на повидок меморијален турнир “Таста – Лара„

Во чест на двајцата ракометни легенди, кои починаа минатата година, Пeтар Кузманоски – Таста и Влатко Коруноски – Лара, ракометен Прилеп ќе организира меморијален турнир за ветерани/ки. Турнирот е во организација на ЗС Млади ветерани“ – Прилеп , а ќе се одржува на отворен терен, на герфлор…
Vivafarm
Ivo

Мода и убавина

Козметичко студио M Be.You.Beauty 075-351-015 – ЗА ДАМИ СО СТИЛ

Коземтичко Студио M Be.You.Beaut, на Мила Филипоска во центарот на Прилеп (Поминете го  мостот, кај ООУ „Кочо Рацин“, на едносмернта улица, кон театар (ул.„Борка Талески“) од левата страна.                       M Be.You.Beauty. Се одликува со својот сепeцифичено-уреден излог, кој е…

Дијаспора

(ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Богојавление – Водици во македонските цркви низ светот

Со утринските литургии по црквите и храмовите, Македонската православна црква насекаде во светот го започна празнувањето на Богојавление, празник за крштевањето на Исус Христос во реката Јордан. Италија, Неиве Нуркање во ледените води на Танаро имаше денеска, во Неиве, каде што Македонската…

Магазин

Прилепските здруженија “Преродба“ и “Прочкари“ се вратија со награди од…

Прилепскиот мајтап, курназлак и обичаи и оваа година ги однесе Здруженијата „Преродба“ и “Прочкари“  на Василичарскиот карневал, во с.Куратица (охридско) и с.Мокриево (струмичко). Здружението на жени „Преродба“ настапи со маската „Тајане Бојане„, а „Прочарки“ со познатата…